Když nám bylo třicet let

Už za pár dní vplouvá Argo do čtvrté dekády své existence. Za tu dobu jsme vydali k pěti tisícům skvělých titulů, a navzdory pokračující pandemii byl ten třicátý rok, který je právě za námi, mimořádně úspěšný.

K narozeninám nám popřálo spoustu autorů, přičemž Niklas Natt och Dag nám dokonce zahrál! Všechna přání najdete ve videích dole ve článku.

Vydali jsme přes 160 titulů. Mezi ty největší pecky patřila Země zaslíbená Baracka Obamy, Srdce Evropy od Pavly Horákové, Dámský gambit a Muž, který spadl na Zemi od Waltera Tevise, Civilizace od Laurenta Bineta (ten je dokonce přijel představit na Svět knihy), Mimochodem od Woodyho Allena, hned tři knížky Davida Walliamse (Něfo, Bestie z Buckinghamského paláce a teď nejnověji Sliz), dva díly české sci-fi 0 Tu, M+B+M od Dalibora Váchy, dva děsivé thrillery od Jozefa Kariky (Smršť a Propast), Slyšet jeleny zpívat od mladého českého autora Františka Šmehlíka, komiksovou adaptaci 1984, výpravný komiks Bomba o historii atomové bomby, první dětskou knihu od Petry Hůlové Liščí oči a nové vydání skvělého románu Honzlová od Zdeny Salivarové.

Konečně jsme se vrátili k pořádání knižních besed a křtů, dokonce se nám vrátil Svět knihy, letos na dlouhou dobu naposledy na zastanovaném Výstavišti. Letos jsme tu uvítali čestné hosty z Francie, příští rok se posuneme ještě víc na jih a dovezeme Itálii. Celkem jsme přivezli 27 autorů, z toho 8 zahraničních, a uspořádali jsme 22 pořadů. Právě tyhle akce, kdy se naživo vídáme s vámi, našimi čtenáři, a vidíme, jak se vám naše knihy líbí, patří k nejmilejším částem práce v nakladatelství. Zkrátka knihy potřebují svoje čtenáře!

Také jsme ve spolupráci s Meltingpotem natočili 14 pořadů a 2 další ještě připravujeme. Ve všech najdete rozhovory s našimi autory.

Pokračovali jsme ve vydávání našeho interaktivního měsíčníku #mojeargo a také jsme udělali výběr z toho nejlepšího a tak spatřilo světlo světa (a Světu knihy) speciální tištěné číslo.

Naše knihy slavily úspěch v nejrůznějších knižních anketách a oceněních. Uranova Lenky Elbe získala Magnesii Literu za debut loňského roku a Desatero smyslů od Jaroslava Petra si odneslo Literu za literaturu faktu. Nový román Pavly Horákové Srdce Evropy pak zabodoval v anketě Kniha roku Lidových novin, kde se umístil na krásném třetím místě.

Ocenění se dočkali i naši překladatelé, Ester Žantovská získala tvůrčí prémii v rámci Ceny Josefa Jungmanna za skvělý překlad neméně skvělého Mlíkaře, a Vítek Penkala za překlad prvního dílu Moldánkovských věží od Chrise Priestleyho dostal Zlatou stuhu. Zlatě ostužkovaný je pak i náš komiks R.U.R., který nakreslila Kateřina Čupová.

Děkujeme, že se po tom rozbouřeném knižním moři plavíte s námi. Kupředu k obzoru, za horizontem nás čekají skvělé věci.

Již brzy vypustíme do světa nový ediční plán. Už teď můžeme prozradit, že vás čeká třeba beletrizace ze života Williama Shakespeara (Hamnet) či Sylvie Plathové (Euforie). Nový román vydáme Miloši Urbanovi, Neilu Gaimanovi, Margaret Atwoodové či Janu Novákovi – tomu poslednímu zmíněnému chystáme sebrané spisy! Zkrátka se máte na co těšit.

Irvine Welsh
Irvine Welsh
Dan Brown
Dan Brown
Jean-Michel Guenassia
Jean-Michel Guenassia
hosseini
Khaled Hosseini
Laurent Binet
Laurent Binet
civide
Lenka Horňáková-Civade
Michel Faber
Michel Faber
Dag
Niklas Natt och Dag
Coelho
Paulo Coelho
Stach
Reiner Stach
Fulghum
Robert Fulghum
Martel
Yann Martel