M+ B+ M

Mašín, Balabán, Morávek

rok vydání – 2021
Doporučená cena je 388 Kč

M+B+M. Josef Mašín, Josef Balabán, Václav Morávek. Tři králové z doby nacistické okupace. Nezpochybnitelní hrdinové, kteří neváhali riskovat a položit životy za osvobození Československa. A přesto to byli i normální lidé toužící po obyčejných věcech jako láska, rodina nebo klidný večer beze strachu, kdo zaklepe na dveře konspiračního bytu…
Román Dalibora Váchy M+B+M vypráví o odbojové činnosti těchto tří velikých postav československé historie od roku 1939 až do jejich úplného konce. Barvitě popisuje všechny jejich dobrodružné a nebezpečné eskapády i postupně narůstající únavu ze života po konspiračních bytech, každodenně na hraně života a smrti, kdy nepřítel může stát za každým rohem a zrádcem bývá i blízký přítel.
Vše pak dokresluje ponurá, klaustrofobní atmosféra okupované Prahy plná gestapáků a špiclů, vylidněné ulice a strach ležící na tomto krásném městě jako tlustá deka. Svět, kde jste nevěděli dne ani noci, kdy vás gestapo zatkne a postaví ke zdi…

Bibliografické údaje

EAN 9788025733578
ISBN 978-80-257-3357-8
Počet stran 312
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 15,3cm x 20,7cm
Vydání 2021 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

5 (1x)

Recenze v médiích

kultura21.cz

Lukáš Loužecký: Román o skutečném životě českých odbojářů

(...) M+B+M je na první pohled zkratka, která vám asi nic neřekne. Krycí název Tři králové už je podstatně známější. Román o třech známých odbojářích tentokrát zpracoval historik Dalibor Vácha. A to velice dobře.

vltava.rozhlas.cz

Momenty, kdy čekali hladoví a zmrzlí v konspiračních bytech, mě deptaly nejvíc, říká Dalibor Vácha, autor knihy o odbojářích M+B+M

(...) V té Praze, kde je smrt už každodenním hostem/zní štěkot výstřelů v šeru za Prašným mostem/kapitán Morávek střílí za své dva druhy/je první jarní den, rok čtyřicátý druhý. Text písně Když v Praze první jarní den naposled zasněží z pera Honzy Vyčítala si nechal ve Vizitce zahrát historik Dalibor Vácha, jenž se ve své prozatím poslední románové knize M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek – podobně jako Vyčítal v písni – zabýval životem a protinacistickou odbojovou činností skupiny tří mužů s přezdívkou Tři králové.

magazin.aktualne.cz

Frajerskými kousky odbourávali Tři králové strach z nacistů

(...) Legenda o třech důstojnících československé armády, kteří neuvěřitelnými kousky vzdorovali nacistické přesile za protektorátu, má snad tolik podob, kolik jich má vánoční vyprávění o třech králích. Podle nich se skupina jmenovala.

Názory
čtenářů

Sardon
19. 8. 2022

Naprosto dech beroucí...

(...) Naprosto dech beroucí vyprávění o neuvěřitelně statečných lidech, pro které "vlast" nebyl jen prázdný pojem a na které se dnes neprávem zapomíná. Zároveň však odhaluje jejich lidské stránky a tím je dělá živé a plastické a nevytváří jen beztvárné hrdiny vhodné pouze jako předlohy pro pomníky. Nikdy mě nenapadlo, že lze fakta zpracovat tak poutavou románovou formou.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné