Honzlová

rok vydání – 2021
Doporučená cena je 298 Kč

Padesátá léta v Československu byla dobou děsivého komunistického teroru, který znejistil mezilidské vztahy. Mnohdy nebylo vůbec jasné, komu lze a komu nelze věřit. Tuto chorobnou atmosféru jedinečným způsobem zachytila Zdena Salivarová ve svém románu Honzlová. Začala jej psát v Praze, dokončila až po své emigraci v Torontu (1. vydání vyšlo v roce 1972).
Krátký časový úsek jednoho léta v sobě koncentruje směšně tragický příběh, okořeněný bizarními vzpomínkami a syrovou mluvou. Kniha je autentická, protože autorka si reálie nevymýšlí, ale přetavuje osobní zkušenosti, danou historickou epochu popisuje sugestivně a živě. Jde o literaturu, která patří do knihovny všech, kdo chtějí poznat naši historii a dotknout se mentality zlomeného času.

Kniha patří k tomu nejlepšímu, co v české literatuře druhé poloviny 20. století bylo napsáno.

Bibliografické údaje

EAN 9788025736227
ISBN 978-80-257-3622-7
Počet stran 295
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 13,5cm x 20,5cm
Vydání 2021 (5. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

5 (1x)

Redaktorka Ivana Tomková představuje knihu.

Názory
čtenářů

Spisovatelka Lenka Horňáková-Civade
20. 6. 2024

Dostala jsem k Vánocům dárek, knihu....

(...) Dostala jsem k Vánocům dárek, knihu. Prý přečti si ji, je to dobrá kniha. Lhali mi. Není to jen dobrá kniha, je to nebezpečné čtení. Nenechalo to ve mně žádnou strunu němou, vztek, smutek, nadšení, slzy, smích, obdiv, všechny city a pocity od prvních vět vibrují v celém těle a na duši a doznívají dlouho, dlouho po zavření knížky. Honzlová mě vtáhla do víru Dějin, do své mysli a každodennosti, do malicherných žabomyších válek, které narůstají každým řádkem v monstrózní systém, jenž požírá a ničí vše. Vše, kromě čisté duše Jany Honzlové. Po přečtení knihy mám jedinou ambici – být stejně drzá, naivní i odvážná jako ona. Být svobodná. Nedovolit, aby v nás znovu vyklíčila možnost totality. K Vánocům jsem nedostala dárek, ale dar.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné

Další knihy od tohoto autora

Tento autor u nás momentálně nevydává žádnou jinou knihu.