Blog

Jak český Honza dobyl Irsko

Román Máirtína Ó Cadhaina Hřbitovní hlína vyšel v češtině v roce 2017 a vzbudil zasloužený ohlas. Jednak je tahle kakofonie sousedského hašteření jak na zemi, tak i pod zemí neodolatelná sama o sobě, jednak čtenáře i odbornou veřejnost zaujalo, že Radvan Markus román přeložil z irštiny. A skvěle, takže získal Magnesii Literu za nejlepší překlad. Ale úspěchu u čtenářů určitě napomohla i vtipná, hravá obálka Jana Augusty.

číst dále
3 otázky… pro 3 autorky nominované na Zlatou stuhu

V letošním ročníku Zlaté stuhy, která oceňuje ty nejlepší knihy pro děti a mládež, se sešly hned tři nominace pro tři báječné autorky z Arga: Kateřinu Čupovou, Barboru Klárovou a překladatelku Věru Kociánovou. Každé z nich jsme proto položili tři otázky.

číst dále
Kniha Až ke křížku je upřímná zpověď ženy, jež většinu svého života strávila v socialismu

Po úspěchu novely Bílý pramen (2022), která se odehrávala v Aši za doby první republiky až do odsunu původních německých obyvatel, vydává Klára Teršová navazující novelu s názvem Až ke křížku, kde tentokrát nahlíží léta sedmdesátá prizmatem žen z vlastní rodiny.

číst dále
Portrétoval anglickou královnu

Příběh sochaře českého původu Františka Bělského patří k těm nejzajímavějším, jaké turbulentní dvacáté století mohlo přinést. Aneb – poslyšte pravdivou pohádku o tom, kterak malý židovský kluk prošel útrapami války a pak měl tu čest vytvářet sochy Winstonu Churchillovi nebo lordu Mountbattenovi a k tomu busty značné části královské rodiny.

číst dále
Serhij Žadan přijíždí na Svět knihy 2023

Jeho román Internát je silným svědectvím o hrůzách války v každodenním životě dospělých i dětí a reflektuje válku v Donbasu v roce 2014.

číst dále
Program nakladatelství Argo na knižním veletrhu Svět knihy Praha 2023

Na veletrhu jsme pro vás připravili 25% slevu na knihy, zajímavé pořady a autogramiády s autory.

číst dále
Mexiko je velké a rozmanité jako Evropa od Portugalska po Slovensko

Když Eva Kubátová roku 2013 zapustila kořeny v Mexiku, byla z toho láska jako hrom – a z téhle lásky pak vznikla Mexikopedie, abecedář mexické kultury ostřejší než chilli. A protože to byla láska jako trám i pro čtenáře, kterým se tahle nádherně vypravená publikace dostala do rukou, vyšel už druhý díl.

číst dále