Uranova

rok vydání – 2020
Doporučená cena je 298 Kč

Anglická dívka Angela, která má těsně před svatbou, se v srpnu 1968 vydá do Československa navštívit rodinu svého otce, jehož nikdy nepoznala. Poslední, co od ní její snoubenec Henry uslyší ze sluchátka telefonu, je slovo „chleba“. Pak se po Angele prostě slehne zem. Tak začíná pozoruhodná románová prvotina Lenky Elbe.
Angela však oproti očekávání nezahyne pod pásy ruských tanků, její život pohltí historie ještě hlubší a síly ještě temnější. O mnoho let později se z terapeutických důvodů po Angeliných stopách vydává Henry v doprovodu nové, teď už dlouholeté partnerky.
Hlavním hrdinou románu je ovšem město Jáchymov, město lázní a lágrů, stříbra a uranu, město s historií slavně krásnou i neslavně strašnou. V knize se mísí všechny jeho paradoxy, osudy i chování lidí ovlivňují jevy normální i paranormální, ve střízlivém lázeňském domě s přísným řádem se dějí nepochopitelné věci, a všechny nitky vedou do jáchymovského podzemí, jak toho skutečného, tak pomyslného. A nade vším se tajuplně line zelenkavá záře uranového skla.

Vydání knihy podpořilo Ministerstvo kultury České republiky.

Bibliografické údaje

EAN 9788025732601
ISBN 978-80-257-3260-1
Počet stran 400
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 15cm x 21,1cm
Vydání 2020 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

5 (1x)

Recenze v médiích

mujrozhlas.cz

Vizitka – Lenka Elbe: Uranova

(...) Atmosféra a rytmus skladeb Petera Gabriela nebo Davida Bowieho – i ty se propsaly do debutového románu Uranova spisovatelky Lenky Elbe. Kniha letos uspěla v kategorii Debut roku v rámci cen Magnesia Litera. Z jakého důvodu v ní kombinuje realitu a fikci? Proč jsou její hrdinové Angličani? A čím si Lenku Elbe získala sémiotika? Mluvila o tom ve Vizitce s Markétou Kaňkovou.

magazin.aktualne.cz

Živosliz a mrtvosliz. Vedle jáchymovských lágrů to nezní nereálně

(...) "Představte si, že byste někomu dali v Československu 30. let hádat budoucnost. Co se stane v roce 1940 a co později? Vedle židovských transportů a justičních vražd za komunismu by pro něj moje představa o nesmrtelnosti přece vůbec nezněla jako fantazie," přibližuje Lenka Elbe svoji prozaickou prvotinu.

art.ceskatelevize.cz

Daniel Mukner: Prozaický debut Lenky Elbe nazvaný Uranova

(...) Stručně převyprávět příběh čtyřsetstránkového románu Uranova by bylo obtížné a chaotické, nadto by to nebylo ohleduplné vůči těm, kteří tu knihu teprve budou číst. Autorka se totiž mimo jiné opírá o žánry, pro něž je podstatná zápletka a které pracují s překvapením a jejichž hnacím motorem je mimo jiné otázka „jak to dopadne?“.

idnes.cz

Monika Zavřelová: Nezvyklý a zábavný debut z Jáchymova. To je román Uranova

(...) Uranova vyčnívá. Literární debut reklamní textařky a příležitostné scenáristky Lenky Elbe totiž není žádnou další generační výpovědí, a dokonce ani nenastavuje příslovečné zrcadlo společnosti. Je na prvotinu odvážným žánrovým experimentem, který se nemusí okatě chlubit svou jinakostí.  

Názory
čtenářů

Ivana Šreková
31. 12. 2020

Knihu jsem si...

(...) Knihu jsem si koupila o vánocích a neodložila jí dokud jsem jí nedocetla. Je výborně napsaná a čtiva. Za mně 1*!!

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné

Další knihy od tohoto autora

Tento autor u nás momentálně nevydává žádnou jinou knihu.