Liščí oči

rok vydání – 2021
Doporučená cena je 368 Kč

Ve svém první románu pro mládež kombinuje známá autorka prvky fantasy s dobrodružným příběhem a alternativní historií. „Opravdu jsem v naší koupelně viděl lišku?“ pomyslí si třináctiletý Eda, když se mu zvíře poněkolikáté mihne před očima. Se sestrou Zuzkou, svým dvojčetem, políčí na šelmu granule. Ráno je v koupelně čeká další překvapení. Granule jsou pryč a v podlaze zeje veliká hluboká díra. Když do ní Zuzka vleze, najednou se kamsi propadne a Eda musí za ní, aby jí pomohl ven. Netuší, že se ocitli v tunelu vedoucím do jiné doby. Po pražských silnicích duní ruské vojenské kolony, ale děti se vojáků bát nemusí – staly se neviditelnými. Z náhodně získaných novin pak zjistí, že je 22. srpna 1968. Děti se rozhodnou vyhledat babičku, která celý život bydlí na stejné adrese. A když ji najdou, začíná dobrodružství, v němž se dostanou k lidem, o jakých dosud četli jen v učebnicích dějepisu, a na místa, kam se jen tak někdo nepodívá. Co kdyby se jim podařilo změnit běh dějin? Pomůže jim liška?

Vydání knihy podpořilo Ministerstvo kultury České republiky.

Ilustrace

Bibliografické údaje

EAN 9788025735954
ISBN 978-80-257-3595-4
Počet stran 370
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 15,3cm x 1cm
Vydání 2021 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

5 (1x)

Recenze v médiích

idnes.cz

Alena Slezáková: Liščí oči Petry Hůlové vyvolávají rozpaky, ale za přečtení stojí

(...) Hrdiny nové knihy Petry Hůlové Liščí oči jsou třináctiletá dvojčata Zuzka a Eda, kterému se v koupelně zjeví liška. Posléze se v místnosti objeví otvor do tunelu, jímž se sourozenci propadnou do minulosti – do srpna roku 1968.  

ceskepodcasty.cz

Petra Hůlová: Ukazuji dětem, že i dnes žijeme v ideologii

(...) Se spisovatelkou Petrou Hůlovou o dvou významech slova komunismus, Dubčekovi nabízejícím cigaretu a dětských mobilech ve schránce na dopisy. Vůbec poprvé Petra Hůlová píše nejen o dětech, ale i pro děti. Ve vyprávění nazvaném Liščí oči se dva sourozenci strojem času vracejí do doby, kdy bylo jejich dědovi a babičce kolem dvaceti a Československo prožívalo šok ze sovětské okupace.

Názory
čtenářů

Markéta Macková
13. 12. 2021

Skoro čtyři sta...

(...) Skoro čtyři sta stran velmi zajímavě a poutavě napsaného příběhu dvou dětí, zasazeného do alternativní historie. Příběhem se proplétá záhadná liška, díky níž se Eda se Zuzkou dostali pražských ulic v době srpnové okupace. Ničeho se ale hlavní hrdinové bát nemusí - přes den se stanou neviditelnými. A čekají na ně dva úkoly - zachránit dědečka Bedřicha Lišku a zabránit tomu, aby sovětská okupace trvala dvě desetiletí. Děti dědečka nikdy nezažily, protože zemřel právě během těch vypjatých dní, do kterých se Zuzka s Edou dostali. A tak je právě jako první věc napadne - zkusme dědu zachránit. To se jim povede a dědeček se pro ně na jejich dobrodružstvích stane rádcem a pomocníkem. Ačkoliv se příběh široce rozvíjí na tolika stranách, bavil mě. Bez jakýchkoliv předsudků. A byl velmi napínavý. Pokud autorce prominete jisté nepřesnoti (nebo možná to bylo úmyslně?) a určité pasáže, které mě uváděly do rozpaků, nebo bych je z knihy úplně odstranila, ikdyž opět si myslím, že v knize měli svůj účel. Líbilo se mi, že vyprávěním provází jak Eda, tak Zuzka a během něj se děti navzájem "kočkují", ačkoliv v důležitých momentech se dokáží podržet. Těžko říci, zda se mladší čtenáři budou orientovat v celé škále politiků a výrazných osobností té doby, i já jsem si musela vyhledat spoustu jmen, abych příběh pochopila, ale od toho jsou tu rodiče, aby dětem při čtení pomohli s orientací v té době. Kniha rozhodně stojí za přečtení. Protože kdo by nechtěl někdy změnit minulost, nebo si právě přečíst o tom jaké by to bylo, kdyby ji někdo změnil?

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné