Pod skleněným zvonem

rok vydání – 2018
Doporučená cena je 298 Kč

Jediný román kultovní americké básnířky Sylvie Plathové Pod skleněným zvonem vznikl v roce 1962 – údajně hektickým tempem – a vyšel pod pseudonymem Victoria Lucas v lednu 1963, pouhý měsíc před dobrovolnou smrtí autorky. Kniha se dnes počítá k americké klasice a bývá stavěna především do sousedství Salingerovy přelomové prózy „Kdo chytá v žitě“. Dospívající vypravěčka Esther vstupuje do „velkého světa“, který jí ale zůstává cizí a přiměje ji až k rozhodnutí odejít ze života, realizovaném v sérii nezdařilých pokusů. Jedinečnost románu tkví v tom, jak proti sobě – či spíše vedle sebe – staví život a smrt, konformitu a sebedestruktivitu, „zdravý rozum“ a údajnou choromyslnost. Knihu vydáváme ve vynikajícím překladu Tomáše Hrácha, pro nějž byla Sylvia Plathová doslova osudovou autorkou.

Překlad

Bibliografické údaje

EAN 9788025725894
ISBN 978-80-257-2589-4
Počet stran 212
Jazyk česky
Vazba flexi
Produkt kniha
Rozměry 12,5cm x 20,2cm
Vydání 2018 (2. vydání)
Nakladatel Argo

Názory
čtenářů

a., brno nehodnoceno
9. 10. 2005

je úžasná...

(...) ještě před tím,než jsem tuto knížku četla,jsem viděla film-Sylvia(můžu vážně doporučit) a natolik mne zaujala osobnost S.Plathové,že jsem neodolala a musela si Pod sk.zvonem přečíst.Byla to nejrychleji přečtená knížka ze všech,co jsem kdy měla v ruce.Vážně jsem ji hltala.Mám totiž s jejími názory a pocity velmi společného.Nedivím se,když chce někdo nebýt tady z důvodu,že ho život nějak nenaplňuje a nechápe jeho podstatu....myslím si,že to byla velmi odvážná žena a skvělá a upřímná spisovatelka/básnířka. Už mám slíbenou knížku se záznamy z jejich deníků a nemůžu se dočkat!

Jana, Praha nehodnoceno
16. 10. 2003

K zamyšlení...

(...) Určitě má v některých věcech pravdu, ale její názory jsou stejné jako mám já při svých nejhorších náladách. Kniha je psána způsobem, že co přečtete si promyslíte a zjistíte, že to jste si už také někdy mysleli. Neměla jsem z té knihy dobrý pocit, protože když jsem se pak zamyslela nad světem, nezdál se mi ani hezký ani ošklivý, jenom prostě byl. Byl, ale neměl pro mě zvláštní význam. A tak mě tato kniha nutila, abych se chovala tak, že až tady nebudu, něco po mě zůstane. Je těžké nežít jako 'stádo', ale zkuste se někdy vymykat a zjistíte, že tím donutíte lidi myslet. Myslet o světě a o sobě sama.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné