Pod skleněným zvonem

rok vydání – 2018
Doporučená cena je 189 Kč

Jediný román kultovní americké básnířky Sylvie Plathové Pod skleněným zvonem vznikl v roce 1962 – údajně hektickým tempem – a vyšel pod pseudonymem Victoria Lucas v lednu 1963, pouhý měsíc před dobrovolnou smrtí autorky. Kniha se dnes počítá k americké klasice a bývá stavěna především do sousedství Salingerovy přelomové prózy „Kdo chytá v žitě“. Dospívající vypravěčka Esther vstupuje do „velkého světa“, který jí ale zůstává cizí a přiměje ji až k rozhodnutí odejít ze života, realizovaném v sérii nezdařilých pokusů. Jedinečnost románu tkví v tom, jak proti sobě – či spíše vedle sebe – staví život a smrt, konformitu a sebedestruktivitu, „zdravý rozum“ a údajnou choromyslnost. Knihu vydáváme ve vynikajícím překladu Tomáše Hrácha, pro nějž byla Sylvia Plathová doslova osudovou autorkou.

Překlad

Bibliografické údaje

EAN 9788025726648
Počet stran 237
Jazyk česky
Produkt kniha
Vydání 2018 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Názory
čtenářů

a., brno nehodnoceno
9. 10. 2005

je úžasná...

(...) ještě před tím,než jsem tuto knížku četla,jsem viděla film-Sylvia(můžu vážně doporučit) a natolik mne zaujala osobnost S.Plathové,že jsem neodolala a musela si Pod sk.zvonem přečíst.Byla to nejrychleji přečtená knížka ze všech,co jsem kdy měla v ruce.Vážně jsem ji hltala.Mám totiž s jejími názory a pocity velmi společného.Nedivím se,když chce někdo nebýt tady z důvodu,že ho život nějak nenaplňuje a nechápe jeho podstatu....myslím si,že to byla velmi odvážná žena a skvělá a upřímná spisovatelka/básnířka. Už mám slíbenou knížku se záznamy z jejich deníků a nemůžu se dočkat!

Jana, Praha nehodnoceno
16. 10. 2003

K zamyšlení...

(...) Určitě má v některých věcech pravdu, ale její názory jsou stejné jako mám já při svých nejhorších náladách. Kniha je psána způsobem, že co přečtete si promyslíte a zjistíte, že to jste si už také někdy mysleli. Neměla jsem z té knihy dobrý pocit, protože když jsem se pak zamyslela nad světem, nezdál se mi ani hezký ani ošklivý, jenom prostě byl. Byl, ale neměl pro mě zvláštní význam. A tak mě tato kniha nutila, abych se chovala tak, že až tady nebudu, něco po mě zůstane. Je těžké nežít jako 'stádo', ale zkuste se někdy vymykat a zjistíte, že tím donutíte lidi myslet. Myslet o světě a o sobě sama.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné