Tři nominace na Magnesii Literu pro tři knihy Arga 

ML

Ondřej Štindl: Až se ti zatočí hlava

Česko, leden 2018. Miloš Zeman byl právě podruhé zvolen prezidentem, venku mrzne, občanstvo si vylévá srdce na sociální sítě a v redakci nejmenovaného deníku nedobrovolně končí vyhořelý komentátor Jan „Johan“ Souček. Antihrdinou třetího, kritikou oceňovaného románu Ondřeje Štindla s názvem Až se ti zatočí hlava, lomcují bezmoc, vztek a strach – a když si pod svým článkem na webu přečte výsměšný komentář, udělá jedno nesmyslné, zoufalé rozhodnutí. Není proto divu, že temně groteskní příběh, v němž o sebe křísnou dva muži z opačných táborů společenského spektra, získal nominaci na Magnesii Literu za prózu. Aktuální tematika v podání oceňovaného autora je román, který je třeba číst.

https://argo.cz/knihy/az-se-ti-zatoci-hlava/

Jaroslav Petr: Desatero smyslů

Nominace skvělé knihy Desatera smyslů s podtitulem Jak lidé a zvířata vnímají svět je zcela zasloužená, o čemž vás snadno přesvědčí citace z recenze na iLiteratuře: „Jaroslav Petr přesně ví, jak téma zjednodušit, aby se čtenář neztrácel ve složitých pojmech, ale zároveň ho nezjednodušit tak, aby to vedlo ke zkreslení informací.“ To nejnelichotivější, co se v ní píše, zní: „Je to zkrátka informační záplava, která trochu připomíná vynikající přírodopisný dokument, od něhož divák nemůže odtrhnout oči, ale který mu nedá dost prostoru, aby se nad viděným mohl hlouběji zamyslet, neboť útočící chobotnice dá rychle zapomenout na předešlé vyprávění o skupinovém lovu lvů.“ Jen více takových knih o světě zvířat a více nominací pro ně!

https://argo.cz/knihy/desatero-smyslu/

Lenka Elbe: Uranova

V kategorii objev roku je za Argo nominovaná Uranova Lenky Elbe. Kniha, která zaujala čtenáře i recenzenty nejen svou napínavostí, ale také smyslem pro humor, už ale rozhodně má jistou interní cenu za objev roku u nás v nakladatelství. Hlavním hrdinou románu je v něm ve skutečnosti město Jáchymov, město lázní a lágrů, stříbra a uranu, město s historií slavně krásnou i neslavně strašnou. V knize se mísí všechny jeho paradoxy, osudy i chování lidí ovlivňují jevy normální i paranormální, ve střízlivém lázeňském domě s přísným řádem se dějí nepochopitelné věci, a všechny nitky vedou do jáchymovského podzemí, jak toho skutečného, tak pomyslného. A nade vším se tajuplně line zelenkavá záře uranového skla…

https://argo.cz/knihy/uranova/

Věříme, že všechny tři knihy si zaslouží vaši pozornost i bez nominací v literární anketě, ale doufáme, že nominace všechny promění – a také doufáme, že pokud jste si je ještě nestihli pořídit, uděláte to třeba nyní.