Doporučujeme knihy z roku 2022 – 2. část

Alena Pokorná

Redaktorka Alena Pokorná

Mezi knihami pro děti a mládež vydanými v letošním roce bych ráda vyzdvihla dvě: Meteorit z Mušlovky a Sibiřské haiku.

Když jsem Meteorit z Mušlovky četla v rukopise poprvé, letělo mi hlavou: Tohle je ale hodně dobré. A hned mě taky napadlo: To se bude líbit nejen fanouškům Prašiny. A proč? Veronika Valentová nevypráví jen strhující dobrodružný příběh o zvláštním černém kameni, který se dostane do rukou čtveřice kamarádů. Tajuplné schopnosti meteoritu zároveň prověřují soudržnost party i charaktery každého jejího člena. Meteorit z Mušlovky je zkrátka také o kamarádství, o vztazích mezi dětmi i v rodině.

Sibiřské haiku napsala litevská spisovatelka Jurga Vilė podle skutečných osudů svého otce a babičky, ilustracemi je doprovodila Lina Itagaki. Vizuální podoba knihy má blízko ke komiksu. Na příběhu malého Algiska se čtenáři dozvídají o násilném vysídlování Litevců za sovětské nadvlády. Téma je tu ale nahlíženo z dětské perspektivy, proto nepůsobí až tak tíživě. Sibiřské haiku je zároveň neblaze aktuální připomínkou toho, že sovětský diktátorský režim má zlovolného následovníka v putinovském Rusku.

 

Martin Šust

Redaktor Martin Šust

Po návštěvě Středozemě a Západozemí jsme se vydali i do proslulého Zeměmoří. Velká kniha Zeměmoří přinesla v prvním svazku hned čtyři románové příběhy z kouzly opředeného archipelu Ursuly K. Le Guinové, nejuznávanější spisovatelky fantastického žánru. Mikuláš Podprocký texty doprovodil 22 celostránkovými ilustracemi a samozřejmě mapou na předsádce, jak se na fantasy sluší. Práce na téhle knize byla jednoduše radost a jsem rád, že se tento pocit dle prvních reakcí přenáší i na čtenáře.

Symbolicky nazvaná povídková sbírka Žena, kterou muži neviděli představuje záhadného Jamese Tiptreeho jr. Ve své době pečlivě utajený pseudonym posloužil jako jedna z mnoha životních masek talentované spisovatelky Alice Bradley Sheldonové. Ponuré, promyšlené a čtenářsky náročné příběhy byly jednou z největších překladatelských výzev v bohaté kariéře Viktora Janiše a Richarda Podaného. Po Ellisonově Vrcholu vulkánu jde o další pokus představit u nás dosud nepříliš známé mistry fantastiky.

 

Veronika Chaloupková

Redaktorka Veronika Chaloupková

Se zápalem vám představuju islandskou „ohňovou“ knihu vpravo a italskou „popelavou“ knihu vlevo. Ačkoliv se každá z nich odehrává v jiné zemi, mají společné výrazné hrdinky, které se nenechají ničím zastrašit; mají totiž „oheň v krvi“. Emoce, nebo rozum? To je jejich největší životní dilema. Pro co myslíte, že se ve svém životě rozhodnou?

Ohně. Láska a jiné katastrofy. Napínavý příběh o nezkrotné síle přírody, nedostatku pokory a zábran se čte jedním dechem. Dozvíte se, co se stane, když věda prohraje ve prospěch politiky a zájmů, a jak snadné je ohrozit životy tisíců, když jsou v sázce velké peníze a moc. A taky si zamilujete sopky a budete se chtít vypravit na Island!

Dcera popela. Poslední díl trilogie v hlavní roli s Teresou Battagliovou sice není tak akční jako ty předchozí, ale tahle svérázná policejní komisařka se nezměnila ani o fous. Tak trochu jiná detektivka vás opět přivede do krásné přírody italských Alp a případ je tentokrát komplikovanější, protože se dotýká temné minulosti Teresy samotné. Může z hromádky popela povstat život v nové podobě?

 

Martina Mašínová

Redaktorka Martina Mašínová

Hrst hlína je kniha plná empatie, bolesti a nevýslovných hrůz, ale i statečnosti a rodinné lásky. Bram Presser z drobečků historie skládá příběh svých prarodičů, přeživších holokaustu, kteří po válce z pražského Žižkova emigrovali do Austrálie. A místa zastřená mlčením překlenuje pomocí mýtu.

Varování Marka Technika je velký román ze současnosti, který se zarývá hluboko pod povrch poplašných zpráv o „rozdělené společnosti“.  Odkud pramení to hluboké neporozumění mezi matkou a dcerou, které se mají rády, ale normálně mluvit spolu už nedokážou?

 

Magdalena Moravová

Redaktorka Magdalena Moravová

V edicích Paměť středověku a Itineraria už mnoho let vydáváme historické prameny a cestopisy. Nedá se popřít, že je to „stará“ literatura. Byla by ale velká škoda, kdyby se tím čtenáři nechali odradit. Tyhle texty nabízejí zprávu o časech, které dávno minuly, i o lidech, kteří se zas tolik nemění.

Biskup Liutprand z Cremony, autor spisu Antapodosis čili Odplata, žil v desátém století, pruský kníže Hermann von Pückler-Muskau, autor Dopisů Zesnulého, ve století devatenáctém. První podnikl několik diplomatických cest do Byzance a podal zcela unikátní a nemilosrdné svědectví o poměrech na tamním císařském dvoře. Druhý procestoval Velkou Británii a v dopisech své (ex)manželce Lucii detailně vylíčil nádheru anglických sídel a parků, rozporuplnost bouřlivě se rozvíjejícího Londýna i snobismus nejvyšší společnosti.

Navzdory staletím, která je dělí, toho mají Liutprand a Pückler hodně společného: pozorovatelský a literární talent, cit pro drama a pointu, smysl pro humor a sarkasmus. Ani jeden nebyl objektivní, ale zanechali dílo nezpochybnitelných literárních kvalit, které je zároveň cennou zprávou o své době i nich samotných.

Tahle literatura rozhodně vůbec nezestárla!

 

Jindřich Vacek

Redaktor Jindřich Vacek

Román Malý dům Kjóko Nakadžimové patří k nejlepším překladům z japonštiny, jaké jsem redigoval. Překladatelka Miriam Jelínková se skutečně vyznamenala. Je to vyprávění Taki, která se mezi světovými válkami dostane jako mladičká do služeb paní Tokiko a prožije s ní její dvě manželství – z toho prvního, velmi krátkého, má paní Tokiko syna Kjóičiho, podruhé se provdá za pana Hiraie. S rodinou Hiraiových zažívá nejrůznější situace a stává se svědkyní tajné lásky paní Tokiko k mladému malíři.

Rád bych Vám představil také svůj román Tři muži na Titaniku. O čem tato kniha pojednává? Policejní detektiv Sanders se vydává na cestu na Titaniku, kde má identifikovat hledaného pachatele. Je poprvé na moři a mezi cestujícími 1. třídy se cítí nesvůj, a tak ho dá kapitán seznámit se scestovalým badatelem Cedrikem, jenž se stane Sandersovým pomocníkem. Poutavost příběhu zvyšuje dlouhý dopis, který Cedric píše své staré lásce a v němž líčí své příhody mezi mormony, v Indii a v židovské Haliči.

 

Saša Švolíková

Výtvarná redaktorka Saša Švolíková

Klára a Slunce. Choré dievčatko Josie žije v rozdelenej, pretechnizovanej spoločnosti, kde priateľov nahrádzajú roboty. Solárna robotka Klára je dokonalá. Až tak, že sa snaží pochopiť a simulovať ľudské city. Jej očami sledujeme krehký a napínavý príbeh vzťahu k Josie a zároveň fungovanie spoločnosti vo svete, ku ktorému sa bohužiaľ nezadržateľne blížime. Oči robota vidia svet taký, aký je. Pravdivo, bez irónie, do najmenších podrobností. Popis bez emócií ale paradoxne veľké emócie vzbudzuje.

Sibiřské haiku. Krásne ilustrovaný komiks dvoch mladých litevských autoriek. Sibírsky gulag očami detí, odvlečených z Litvy. V neľudských podmienkach prežíva poézia, detská fantázia, umenie a láska. Je to jediná možnosť, ako zostať človekom, aj keď to zdanlivo už nemá zmysel. Čistý, dojímavý príbeh,  ktorý mal zostať históriou, ale bohužiaľ je znovu aktuálny.

 

Anežka Dudková

Anežka Dudková, sociální sítě

Kolegové už doporučili spoustu zasloužilých spisovatelů a spisovatelek; já vám chci doporučit knihy od dvou autorek nejmladší generace – mojí generace. Sally Rooneyová i Kateřina Čupová se narodily na počátku 90. let a svými knihami dobyly svět.

Ani nevím, kolikrát jsem komiks Hrnečku, vař! od prvních náčrtků po poslední korektury četla. Ale pokaždé jsem se u toho tolik nasmála. Autorka komiksového R. U. R. si tentokrát vzala prvky klasických českých pohádek a zasadila je do současnosti. K čemu by dnešním dětem byl hrneček, co vaří kaši? To je jasné, použijí ho k boji se zločinem! A tak vznikne Kašoman. Pokud máte rádi komiksovou Hildu, tohle si nesmíte nechat ujít.

Knihám Sally Rooneyové se toho dá mnoho vyčíst, ale jedno jí nelze upřít: zas a znova se jí daří zachytit prožívání současných mileniálů takovým způsobem, jakým to nikdo před ní ani po ní nedokázal. Nejinak tomu je i v novince Kdepak jsi, krásný světe. Postavy stárnou spolu se svou autorkou, takže už jim táhne na třicítku a neřeší první lásky a školu, ale spíš bydlení, práci, současný stav světa a vyhlídky do budoucna. Najdou svůj krásný svět?