Programová ředitelka Hana Gelnarová
Všem milovníkům historie, obzvlášť středověku doporučuji vydání již klasického díla Georgese Dubyho: Věk katedrál. Protože co víc symbolizuje středověk, středověké myšlení, uvažování o uspořádání světa a vesmíru než gotická katedrála.
A do historie se ponoříme i v druhé knize, i když ne tak hluboko. Poslední román Miloše Urbana, Továrna na maso, se odehrává ve dvacátých letech dvacátého století. A jak to Miloš umí, ta dvacátá léta doslova cítíme (zvlášť při popisu holešovických jatek). Nádherný jazyk, úžasná atmosféra dekadentní Prahy, Miloš prostě umí!
Ředitel Milan Gelnar
Rád bych z přehršle skvělých knih vypíchl grafický román Perramus. Kolkolem originálu jsem našlapoval s nedůvěrou. Magická kresba španělského vydání byla zahuhlaná a textu jsem nerozuměl. Data se pro české vydání podařilo zrestaurovat a ejhle! Z kaněk a černoty vykoukly silhouhety hrdinů Perramuse, Čerňocha a Nepřítele, zlouni jihoamerických junt a tajných služeb USA, onde rej bubáků, falů a ňader. Snové eskapády hrdinů iniciují a spoluvytvářejí šajby jihoamerické literatury J. L. Borges, García Márquez a samosebou výřečný Fidel! To vše hezky česky převedené Anežkou Charvátovou, kandidátkou vět!
Ve druhé z obou rukou držím nejnovější české společné vydání Hlad/Žízeň mého oblíbence Jozefa Kariky. Hutnou atmosférou strachu a hrůzy mne před léty pohltil Strach a Trhlina. Historický román Na smrt se nedá odložit a čtenář ke konci lituje, že není delší. Dvoj/novinka jest macerátem a lučbou toho nejnej z Jozefovy tvorby. Kdo se rád bojí, ať čte Kariku!
Redaktorka Hana Zahradníková
Vybírat mezi „svými“ knížkami, to je, jako by si člověk měl vybrat mezi svými dětmi. Ale tak dobře, tyhle dvě mají myslím šanci zaujmout mnohé z vás, protože jsou skvěle odvyprávěné a točí se kolem postav, s nimiž byste se chtěli potkat i v reálném životě.
V románu Hamnet od Maggie O’Farrellové je to Agnes, přímo zosobnění svobodného ducha, žena znalá přírody, léčivých bylin i lidských duší, akorát v 16. století to s tou svou svérázností má ještě o něco těžší než dnes. A když potká spřízněnou duši, zasáhne do jejich života tragédie. Hamnet, Hamlet… už jste doma? Tentokrát je v hlavní roli žena velkého barda.
Inspektorka Karen Eikenová Hornbyová z detektivky Mezi ďáblem a mořem od Marii Adolfssonové je Agnes vlastně v lecčem podobná, minimálně je stejně tvrdohlavá a cílevědomá. Má trochu problém s autoritami a s éterickými kráskami, ale když se do něčeho pustí, jde… ehm, přes mrtvoly. A navíc žije na souostroví Doggerland s drsně krásnou krajinou a rázovitým lidem. Už máte sbaleno?
Redaktor Vít Penkala
Druhý svazek studií o renesančním umění završuje vydávání Gombrichových prací v Argu – po proslulém Příběhu umění a Stručných dějinách světa pro mladé čtenáře jsme se hrdě pustili do jeho specializovaných prací věnovaných otázkám výtvarného umění – Umění a iluze a Smysl pro řád – a navázali jsme svazky O renesanci 1 a 2 v překladu Martina Pokorného. Čtenář má tak k dispozici to nejpodstatnější z autorova díla.
Gombrichovy studie o renesančním umění dokládají jeho široký záběr i erudici. Věnují se obecné charakterizace renesančního myšlení i estetiky, jindy jsou zaměřeny konkrétněji na specifické umělecké prostředky, postupy a motivy. Velká část těchto prací je věnována rozboru prací jednotlivých tvůrců – Leonarda, Boticelliho, Raffaela a dalších.
Nejde přitom o suché akademické studie – Gombrichův výklad, který odhaluje ve výtvarných dílech víc, než se jeví povrchnímu zraku, je nejen objevný, ale také podmanivý a vlastně i napínavý.
Redaktorka Ivana Tomková
Poslední bratr od Nathachy Appanah se mi do srdce a mysli zasekl už před lety a letos konečně vyšel i česky. Jsme na exotickém ostrově Mauricius s devítiletým Rádžem, vše vypráví on, takže se to k nám dostává skrz přímočaré vnímání děcka. Jenže historie je dospělá, válečná, světová, trochu moc na jednoho kluka. Vlastně na dva, ještě je tam desetiletý David z Prahy. Připlul na lodi plné Židů prchajících z Evropy. To je ten titulní „poslední bratr“. Nádherný příběh v nenádherné době.
Dědictví. Miguel Bonnefoy je jihoamerický Francouz, míchá v sobě obé stejně jako jeho postavy. Je neuvěřitelné, jak se mu na pouhých 200 stranách podařilo bez újmy rozvinout stoletou rodinnou ságu i sto let chilských dějin. Obratně mísí fakta s magickým realismem, ten je dávkovaný tak akorát, aby okouzlil, ale nezahltil. Na začátku byla mšička révokaz, která vyhnala francouzské vinaře přes oceán.
Silvester Lavrík a jeho Poslední baronka je moje letošní knižní láska. Barvitý román o skutečné postavě, baronce Margitě Czóbelové, nesmírně silné a inspirující ženě, ale i o našich nedávných dějinách a hlavně o Spiši. Je to óda na ten kraj, budete mít chuť všeho nechat a hned se tam vydat. Komplexní kniha pro poučené, náruživé a zvídavé čtenáře.
Redaktor Petr Onufer
Na rukopis Těžkých prachů jsem se těšil hodně dlouho: o tom, že má v šuplíku anglicky napsaný text s názvem Underpaid but Armed, mi Jan Novák poprvé říkal snad už před patnácti lety. Když na sklonku loňského roku konečně dodal jeho českou verzi, zaradoval jsem se, ale zároveň v duchu zapochyboval: vydají historky z chicagské bezpečnostní agentury z přelomu tisíciletí na čtyři sta stránek? Jakmile jsem se však do rukopisu začetl, pochybnosti zmizely, a během redakčního opracovávání knihy jsem se jen utvrzoval v tom, že Novák umí to, co u nás svede málokdo: z banality všedního dne dokáže stvořit – řečeno s Václavem Havlem – „velké a tragické podobenství“.
Útlounký román Ticho v brilantním překladu Aleny Dvořákové výmluvně ukazuje, proč je Don DeLillo mnohými považován za největšího žijícího amerického prozaika. Děj knihy je téměř zanedbatelný: pět přátel se na Manhattanu chystá sledovat finále ligy amerického fotbalu, když svět náhle postihne blíže nespecifikovaná technologická porucha. Klíčový je tu ovšem typicky kondenzovaný styl, jímž DeLillo buduje až beckettovsky tísnivé absurdní drama s otevřeným koncem. Bude-li Ticho poslední prózou šestaosmdesátiletého autora, je to doopravdy působivé loučení.
Redaktorka Markéta Nová
Často se s kolegy v nakladatelství bavíme o knihách, na kterých zrovna pracujeme, a už z těchto rozhovorů se dá poznat, jak je kdo daným titulem nadšen. O těchto „mých“ dvou knihách u kávovaru slyšeli všichni opravdu hodně.
Anglická kuchyně slečny Elizy Annabel Abbsové, křehký příběh plný chutí a vůní o radosti z vaření, ale i o postavení žen v různých společenských vrstvách, vás zavede do viktoriánské Anglie, kde právě vzniká první moderní kuchařka.
Rozpůlený dům Alice Horáčkové, strhující románová kronika sudetské rodiny, odkrývá ještě nedávná tabu naší minulosti a vykresluje skutečný příběh dvou přítelkyň z krkonošské vesnice, jejichž osudy nemilosrdně zasáhly dějinné události první poloviny 20. století.
Redaktor Miloš Urban
Anthony Horowitz a jeho Vražda ve Večernici jsou holdem Agatě Christie. Odehrává se v několika časových rovinách a řeší hned několik zločinů: dávnou vraždu, jejíž pachatel je možná nevinný, ale i nedávné zmizení Cecily MacNeilové, jejíž rodiče se obávají, že ji někdo zabil. Kontaktují proto Susan Ryelandovou, bývalou redaktorku, která nyní vede hotýlek na Krétě, a nabídnou jí pěknou částku za to, že zjistí, co se s Cecily stalo. Ta totiž před svým zmizením přečetla knihu o Atticusu Pündovi, kterou Susan redigovala.
Myslíte si, že mediální scéna je tak trochu bez obsahu, když má miliony výstupů denně? A že obsah médií může být lživý a manipulativní? Debutující autorka Lucie Vaňková si v knize Putování leklé ryby s těmito intelektuálními výzvami pohrála s nevídanou chytrostí, invencí a humorem, když stvořila Ištvána Jesetera, který vznikl jednoho dne v pražské tramvaji jako dospělé dítě doby bez vlastností, postranní myšlenkou mladého muže ovlivněného právě zmatečnou mediální scénou. Jeho putování republikou a Evropou ukáže, že ve své prekérní situaci se zdaleka neocitl sám.