Ticho

rok vydání – 2022
Doporučená cena je 278 Kč

Don DeLillo bývá označován za jednoho ze tří největších žijících amerických prozaiků (vedle Cormaca McCarthyho a Thomase Pynchona) – a jeho poslední kniha, útlý román Ticho, výmluvně dokládá proč. Děj románu není nijak složitý: na Manhattanu se jeden postarší manželský pár spolu s mladším rodinným přítelem chystá v televizi sledovat Super Bowl, tedy finále ligy amerického fotbalu. Připojit se k nim má druhý pár, který se právě letadlem vrací z Paříže. Svět však náhle postihne blíže nespecifikovaná, zato však totální technologická porucha; přesto se přátelé nakonec sejdou a společně se pokoušejí vyrovnat s nastalou situací, přičemž kolísají mezi paranoidním přesvědčením, že nastává konec světa, a pochybnostmi, jestli veškeré tyto obavy a úzkosti nejsou jen přemrštěnou, hluboce iracionální reakcí na tuctový výpadek proudu.

O děj ovšem v posledku tolik nejde: napětí v DeLillově próze neplyne z děje, ale z jazyka plného zvláštně poskládaných slov a slovních spojení nabitých záhadnými, skrytými, a přesto důvěrně známými významy a emocemi – a taky z vět plných nedořečených, a přesto hrozivých náznaků toho, co všichni tak nějak víme nebo aspoň temně tušíme. DeLillo ve svém románu týmiž slovy a větami, z nichž je náš dnešní svět vystavěn, ohlašuje jeho trudný zánik – akt stvoření či ustrojení je zde aktem zpotvoření a odstrojení.

Bibliografické údaje

EAN 9788025739402
ISBN 978-80-257-3940-2
Počet stran 128
Jazyk česky
Vazba flexi
Produkt kniha
Rozměry 12,3cm x 20,3cm
Vydání 2022 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Recenze v médiích

fantasya.cz

Soutěž o nejabsurdnější monolog může být překvapivě vyrovnaná

(...) Ticho představuje paradoxně to jediné, co v této knize není. Rozsahem krátká, takřka bez děje, zato napěchovaná fascinujícími myšlenkami a lehce provokujícími absurditami. A navíc je jako stvořená k opětovnému čtení, neboť vždy v sobě ukrývá další a další zajímavé detaily. Ticho je vlastně pouhým stimulem mysli. Teprve při kontaktu se čtenářem se z ní stává plnohodnotné dílo. Co na tom, že dobrá polovina z něj se nachází v mozku čtenářů?

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné