Zahrada, Rest

Trujkunt 4

rok vydání – 2022
Doporučená cena je 348 Kč

Detektivní série Trujkunt dějově zasazená do nejvýchodnějšího cípu Česka, kde se běžně hovoří těšínsko-jablunkovským nářečím „po naszymu“, pokračuje povídkami Zahrada a Rest, v nichž se vrací na scénu svérázný major ostravské kriminálky Roman Saran, proslulý nejen výbušnou povahou, ale i četnými milostnými eskapádami.
V povídce Zahrada Saranovi v pátrání výrazně pomáhá jeho kamarád Marek Hota, jehož přivede taxikaření na stopu obrazu namalovaného slavnou Toyen. Smrt majitele tohoto skvostu a krádež samotného díla zavede oba muže až na půdu jablunkovského sanatoria, v němž se sbírka podobných obrazů nachází. Patřila do ní i zmiňovaná Toyen? Pokud ano, proč odtud před lety zmizela? A má tento dávno promlčený zločin něco společného i se samotnou vraždou?
Okolnosti surové vraždy lichváře, zabitého kopem do hlavy jako z akčního filmu, pak v příběhu nazvaném Rest vracejí Sarana k tragické události staré mnoho let a nabízejí mu možnost záhadu objasnit a zároveň i ulevit svému svědomí. Splatí svůj dluh, nebo naopak zjistí, že stíny temné minulosti nelze zaplašit a uplynulé roky v tomto případě žádné smíření neznamenaly?

Bibliografické údaje

EAN 9788025738351
ISBN 978-80-257-3835-1
Počet stran 212
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 15cm x 21cm
Vydání 2022 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

5 (5x)

Recenze v médiích

novinky.cz

Svérázný ostravský detektiv se vrací

(...) Novými příběhy Zahrada a Rest pokračují divoké literární eskapády detektiva ostravské kriminálky Romana Sarana.

Názory
čtenářů

Dáša Maroszová
12. 12. 2022

Další skvělý díl...

(...) Další skvělý díl knižní série Trujkunt, který jsem skutečně přečetla jedním dechem. Major Saran nám kapánek vyzrál a zklidnil se, už to není ten macho, kterého jsem měla v prvním díle chvílemi plné zuby. Miluji jeho slovní přestřelky s ostatními kolegy a zejména s Muškou. Kombinace češtiny s nářečím "po naszymu" je neotřelá a pro mě je to příjemné zpestření. Přidaná hodnota celé série je pro mě v tom, že znám místa, kde se děj odehrává. Zavřu oči a jsem tam. Až na zahrady jablunkovského sanatoria, ale právě díky tomuto dílu se tam chystám vypravit. Moc se těším na pokračování.

Katka Martynková nehodnoceno
27. 9. 2022

Opět velmi dobrá...

(...) Opět velmi dobrá práce autora. U posledního dílu jsme dokonce hráli kámen, nůžky, papír...kdo bude číst jako první z rodiny. Všecky knihy autora jsou napínavé, zajímavé a vtipné. Velmi dobře znám, vlastně všechna místa, kde se děj odehrává a proto mě knihy baví tím víc. Poklona autorovi a těším se na další jeho práci.

Jaroslava Poláková
1. 9. 2022

Jeden z nejoriginálnějších...

(...) Jeden z nejoriginálnějších spisovatelů detektivek u nás zraje jako víno. Poslední díl série o majoru Saranovi je opět strhující a nutí vás číst, dokud neskončíte. Těším se na další pokračování.

Ignác Levák
1. 9. 2022

Chodím často na...

(...) Chodím často na procházky do arboreta plicního sanatoria v Jablunkově a třešeň Sargentovu dobře znám. Škoda, že tady nelze dát její fotografii, je opravdu nádherná. Ale ke knize...autor má záviděníhodnou představivost, nikdy bych na tak nádherném místě nehledal mrtvolu, ale asi se špatně dívám (!?). Kniha je velice dobře napsaná, děj má spád, napínavé až do konce, jsem vždy v pokušení podívat se na poslední stránku...Těším se na další...

Stanislav Romanidis
1. 9. 2022

Kdo hledá severskou...

(...) Kdo hledá severskou krimi s potoky krve, asi bude touto knihou zklamán. Kdo však hledá dobrou českou detektivku s trochou humoru a nadsázky, ten bude spokojen. Čtvrtý díl detektivní série Trujkunt - Zahrada a Rest stejně jako díly předešlé rozplétá zločiny z úplného severovýchodu republiky. Místní nářečí, kterým občas major Saran a jeho spolupracovníci spolu komunikují, dává knize mírnou příchuť neznáma, protože si můžete říct, takhle se někde u nás mluví? Ano, mluví, děj se odehrává v oblasti tešínskych Beskyd A toto nářečí vás nutí přemýšlet, o čem je vlastně řeč. Major Saran se tu s rozplétanim zločinu moc nepárá a pro ránu nejde nikdy daleko. Jelikož na sebe některé zločiny v obsahu jednotlivých knih navazují, je lepší číst Trujkunt od prvního dílu, abyste získali přehled, kde například na sebe narazili Saran a jeho kamarád Wruna, jak vzniklo jejich dlouholeté přátelství, které občas napomůže ke zdárnému vyřešení zločinu. Tak jako tomu je v povídce Zahrada, kde se vraždí kvůli obrazu, který se znenadání objevil a přinesl s sebou smrt. V příběhu Rest se jedná o smrt lichváře. Jde o spletitý příběh, který sahá až do doby Saranovo policejních začátků a který Saran opět úspěšně vyřeší. Detektivky Trujkunt čteme celá rodina a moc se vždy těšíme, co nám Petr Sagitarius v dalších dílech přinese za napínavé čtení.

Radim Pašek
10. 8. 2022

Podle mne je...

(...) Podle mne je to zatím nejlepší díl. Hlavní hrdina postupně vyzrává. Jeho sebereflexe a přijetí reality, že už není ten nadsamec a ne vše má pod kontrolou ho polidštilo. Příběhy dostaly i jiný kontext a měl jsem z nich velmi příjemný čtenářský zážitek. Zhltnul jsem to skoro najednou a těším se na další.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné