Trujkunt

rok vydání – 2020
Doporučená cena je 348 Kč

Trujkunt je zvláštní místo. Trujkunt je i titul kriminální trilogie. Její autor tak nazývá nejvýchodnější cíp naší země, trojmezí Česka, Polska a Slovenska, kde prolnutím sousedských jazyků vzniklo originální nářečí zvané po naszymu. Srdcem Jablunkovska a Třinecka – právě o téhle oblasti je totiž řeč – jsou Třinecké železárny, zvané werk. Tady pracuje značná část obyvatel silně religiózního kraje, dodnes poznamenaného rozdělením Těšínska po první světové válce. Žijí zde potomci mladých mužů, kteří kdysi museli narukovat do wehrmachtu, a zdejší lidé ctí a udržují staleté gorolské tradice. Protagonistou knihy je major ostravské kriminálky Roman Saran, stejně svérázný jako kraj, kde žije. Spletité případy, které provázejí velmi neobvyklé okolnosti, řeší v příbězích nazvaných Dwur, Kruhy a Čtverka.

Bibliografické údaje

EAN 9788025732984
ISBN 978-80-257-3298-4
Počet stran 352
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 15cm x 21,2cm
Vydání 2020 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

4,5 (11x)

Recenze v médiích

idnes.cz

Tomáš Králíček: Elitní česká mordparta. Do rukou to bere major Saran

(...) Neortodoxně, neurvale, realisticky, byť s prvky nepřemožitelného, může na lidi působit major Roman Saran, elitní vyšetřovatel ostravské mordparty. Nový policejní hrdina na bohatém literárním poli má něco do sebe. Má své klady i zápory, image rockové hvězdy a rváče, jeho postava přesto klame. Kdo by čekal, že se při svém zhruba metru a sedmdesáti centimetrech s radostí postaví i dvoumetrovému svalnatci a ještě ho může nazvat obrazně řečeno zákuskem?  

Názory
čtenářů

Adéla
5. 4. 2021

Stačily tři dny...

(...) Stačily tři dny během Vánoc a poznala jsem všechny vrahy. Hodně čtivé, špatně se mi od knížky odcházelo. Za mě super čtení, žádná nuda. Člověk chvíli čte a už je na straně 100...200...atd. Gratuluji autorovi a těším se na další případy R. Sarana. 😃👍👍👍

Jitka S.
18. 1. 2021

Trujkunt jsem si...

(...) Trujkunt jsem si koupila úplně spontánně v rámci Velkého knižního čtvrtku loňského října. A dobře jsem udělala👍Dobrých českých kriminálek není nikdy dost. Tyto tři příběhy spojuje “Trujkunt” neboli trojmezí Česka, Slovenska a Polska a svérázný vyšetřovatel Roman Saran. Tak trochu děvkař, “stary pachoł”, ale taky rváč a hlavně profesionál ve své práci. Kombinace autority, charismatu a humoru mě bavila. Je to svižné, vtipné, nekomplikované, okořeněné nářečím “po naszymu”. Nečekejte sériové vrahy, psychopaty ani uřezané hlavy. Jen obyčejné místní mordy s jasným motivem, který je pro partičku kolem Romana vždycky tím největším oříškem. Doufám, že jsem se s majorem nepotkala naposledy.

Martin
30. 11. 2020

Přečteno během jednoho...

(...) Přečteno během jednoho víkendu. Skvělé detektivní příběhy, které mohou směle konkurovat severským detektivkám. Těším se na pokračování.

Adéla Majerová
4. 11. 2020

Varování! Vysoce návykové...

(...) Varování! Vysoce návykové čtení! Kniha Petra Sagitaria Trujkunt, která svým názvem může evokovat odkaz k severským detektivkám, vysoce překračuje standard současných českých detektivních románů. A není to jen tím, že se děj odehrává ve svérázném českém regionu Třince a okolí. V knize nechybí vystupňovaná zápletka a překvapivé rozuzlení, ale u toho jsme u detektivních románů zvyklí. Čím tato prvotina ostatní převyšuje jsou především vynikající dialogy a skvělí hrdinové s vyšetřovatelem majorem Saranem v čele. Hrdinu, který nejde pro ránu daleko, má rád ženy, ale nepostrádá tolik důležitý charakter, nemůžete nemilovat. Po přečtení se pak nezbavíte dojmu, že nyní je na řadě film. Bravo, pane Sagitarie!

Helena Novotná
4. 11. 2020

Nekorektně psaný text...

(...) Nekorektně psaný text bez příkras. Vtáhne vás do děje a vy příběhy zhltnete jako malinu. Vyvolají emoce, napětí, ale i úsměvy na rtech a navíc se přiučíte ojedinělému místnímu dialektu...

Pepa Drahoš
3. 11. 2020

Nejdřív bych chtěl...

(...) Nejdřív bych chtěl autorovi složit velkou poklonu, opravdu výborně napsané, úplně mě to vcuclo, jako kdysi Larssonovo Milénium. Trujkunt (Trojúhelník) se čte jedním dechem, jeden díl lepší než druhý, postava majora Sarana nemá chybu, kniha má napětí, skvělé uvěřitelné zápletky, nečekaná rozuzlení, má to jiskru, vtip, nechybí ani trocha erotiky, takže i čtenář nemrava si přijde na své, situace dokresluje místní nářečí i kousek "tutajší" historie. Takže jen houšť a větší kapky, my sneseme i pentalogii.

Hana Šudáková
2. 11. 2020

Zvláštní místo, zvláštní...

(...) Zvláštní místo, zvláštní atmosféra i řeč, skrytá historie a barvitý charakter místních. To všechno dostal autor do tří detektivních povídek, které člověk zhltne jedním dechem. Titulní postava majora Sarana v sobě kombinuje drsné zástupce severské detektivy s noirovým Philem Marlowem (a já v něm navíc vidím kousek hlášky trousícího Johna McClana ze Smrtonosné pasti). Někdy tajemné, místy akční, občas drsňácky humorné a vždycky napínavé tak, že knížku neodložíte, dokud nedočtete poslední příběh (a budete se u toho už těšit na další). Vřele doporučuji!

Michal Novotný
1. 11. 2020

Velmi čtivé, akční,...

(...) Velmi čtivé, akční, zajímavý region s originálním nářečím.

Miroslava Krchňáková
1. 11. 2020

Perfektní česká „krimča“!...

(...) Perfektní česká "krimča"! Přečetla jsem jedním dechem! Velmi mě baví slovník autora, dialekt "po našymu", drsný a sexy Saran... Těším se na další díly!!!!!

Marta Záškodná
26. 10. 2020

Tři odlišné krimi...

(...) Tři odlišné krimi příběhy,plné napětí, drsného jazyka a nečekaných rozuzlení. A právě místní řeč je jeden z prvků, který spojuje lidi v tomto východním cípu země.

Jiří Foltýn
11. 8. 2020

Pocházím z toho...

(...) Pocházím z toho kraje a byla to moje první zakoupená elektronická kniha. 😉 Na to, že je to autorova detektivní prvotina klobouk dolů. Přečetl jsem ji na 4 nádechy. 👍

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné