Symfonie o novém světě

rok vydání – 2020
Doporučená cena je 298 Kč

Píše se rok 1953 a Vladimír Vochoč, bývalý československý konzul v Marseille, je ponižujícím způsobem vyslýchán vyšetřovatelem komunistické policie. Tak začíná nová kniha Lenky Horňákové-Civade. Jejím hlavním tématem je opět cesta za svobodou. Tentokrát se ale za ní nevydává jen ženská hrdinka. Knihou se vinou příběhy dvou lidí, jejichž osudy se poprvé protnou v roce 1938: Božena, s dítětem v náručí, přichází do Marseille, aby se odtud dostala do Ameriky, do země zaslíbené. Vladimír je v Marseille nový konzul ještě mladé československé republiky. Československo ale záhy zaniká a Vladimír stojí před nesnadnou volbou mezi loajalitou a vzdorem. Lenka Horňáková-Civade ve svém románu vzdává hold nejen silným ženám, ale také muži, jenž dokázal využít chaos na počátku 2. světové války a zachránit stovky lidských životů.

Román, jímž poněkud nezvykle čtenáře provází hadrová panenka, se probojoval do druhého, užšího výběru prestižní literární ceny Prix Renaudot. .

Bibliografické údaje

EAN 9788025733165
ISBN 978-80-257-3316-5
Počet stran 248
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 13,8cm x 20,8cm
Vydání 2020 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Recenze v médiích

vltava.rozhlas.cz

Někdy je potřeba počkat na další generaci, aby se vyřklo to, co mělo být vyřčeno před lety, říká spisovatelka Lenka Horňáková-Civade

(...) Texty píše Lenka Horňáková-Civade česky i francouzsky. „Jsem jako most, jedna noha v Čechách, druhá ve Francii. Ráda si hraju s oběma pozicemi, každá z nich má něco do sebe a ráda bych to takhle pěstovat dál,“ popisuje.

cbdb.cz

Nejen bojovníci jsou hrdinové

(...) Autorka se vrací k tematice druhé světové války a vybrala si v ní postavu Vladimíra Vochoče – československého konzula, který zastupoval naši republiku ve Francii. Osud tohoto muže byl spojen s nezdolnou snahou zachraňovat. Během svého působení vyřizoval povolenky k vycestování a snažil se tak zachraňovat židovské obyvatelstvo nejen z Československa. Na druhé straně se v knize vine příběh konkrétní rodiny, která je zastoupena mladou matkou Boženou a její dcerou. Originálním aspektem je určitě jev, kdy celý jejich příběh vypráví hadrová panenka, obsahující jedno velké tajemství.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné