Amsterodamské vigilie

rok vydání – 2023
Doporučená cena je 348 Kč

Amsterodam, rok 1656. Evropa se vzpamatovává z třicetileté války, která přímo či nepřímo vyhnala mnoho lidí z jejich domovů. Patřil k nim i kněz, učitel a filosof Jan Amos Komenský. Řízením osudu se po mnoha peripetiích a osobních tragédiích dostal do Amsterodamu ve stejné době, kdy v něm žil a tvořil světoznámý malíř Rembrandt van Rijn. Podle historických pramenů bydleli téměř v sousedství, lze tudíž předpokládat, že se museli znát. Ve florentské galerii Uffizi také visí Rembrandtův obraz starce, nápadně podobného právě J. A. Komenskému, a mnozí badatelé skutečně předpokládají, že jde o filosofův portrét.
Z těchto dvou základních úvah vyšla Lenka Horňáková-Civade, když si představila, jak setkání těchto dvou výjimečných, ale velmi rozdílných mužů mohlo proběhnout, o čem si během nutných sezení při malování mohli povídat, v čem si mohli rozumět, nebo naopak být v rozporu, ale také jestli mohli jeden druhého v něčem ovlivnit. Kniha byla nominována na Prix du livre européen (Cenu evropské knihy), udělovanou každoročně románu nebo eseji, který vyšel v zemích EU a vyjadřuje pozitivní evropské vize.

Vydání knihy podpořil Francouzský institut v Praze a Centre National du Livre.

Bibliografické údaje

EAN 9788025741863
ISBN 978-80-257-4186-3
Počet stran 224
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 14cm x 20,7cm
Vydání 2023 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Recenze v médiích

magazin.aktualne.cz

Rembrandt je nenasyta, Komenský klidná síla. Hádali jsme se ve třech

(...) "Musela jsem Komenského i Rembrandta stáhnout z piedestalu, abych našla jejich hlas. S postavami si hodně povídám," vysvětluje dvaapadesátiletá Lenka Horňáková-Civade vznik knihy, kterou poprvé vydala loni francouzsky pod názvem Un regard bleu, tedy Modrý pohled. V románu totiž Rembrandta zaujmou Komenského modré oči.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné