Nula

Životopis jedné nebezpečné myšlenky

rok vydání – 2005
Doporučená cena je 298 Kč

Tato kniha je historií nuly. Zrodila se ve starověku a posléze se jí podařilo vybojovat si místo na slunci na Východě, s prosazením na Západě to však měla mnohem obtížnější. Možná proto se naší civilizaci dodnes mstí a neustále působí nové a nové potíže - od havárií řídících systémů až po fundamentální problémy v moderní fyzice.
Stejně je však naše kniha i historií lidí, kteří po staletí s nulou bojovali a nakonec jí v nerovném boji podlehli učenců a mystiků, vědců a kněží, všech těch, kdo se nule snažili porozumět a ovládnout ji. Je to příběh marných, někdy i násilných pokusů západního světa ochránit se před vlivem východních myšlenek. A je to také historie paradoxů, které s sebou přináší nevinně vypadající číslo, paradoxů, které mátly i nejchytřejší mozky minulého století a hrozily narušit vlastní základy vědeckého myšlení.
Nula nakonec vždy zvítězila nad těmi, kdo se jí stavěli na odpor. Lidé ji nikdy nedokázali přinutit, aby se přizpůsobila jejich filozofiím, to ona utvářela naše názory na vesmír i na samotného Boha.

Bibliografické údaje

EAN 9788073630485
ISBN 80--73-63-0-48--6
Počet stran 264
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 13cm x 20cm
Vydání 2005 (1. vydání)
Nakladatel Argo, Dokořán

Názory
čtenářů

Jenda, Třebíč nehodnoceno
25. 1. 2007

Nula nejen pro matematiky...

(...) Je tak dobrá, že jsem ji už přečetl dvakrát. Pak jsem ji vnutil synovi - lékař a se zájmem ji přečetl taky. Nakonec jsem ji i zakoupil, protože jsem ji měl z knihovny. Prodejny ji ale zcela běžně nevedou. Chcete-li se dovědět něco, jak se vyvíjelo počítání na pozadí dějin lidstva a jeho poznání, jak počítali a v jaké soustavě egypťané, řekové a římané, arabové, indové proč nebyl rok '0', kdy začíná století, kdy se začaly používat záporná čísla, kdy a jak se zavedly derivace a proč jsou používané znaky y' a y˙,jak souvisí nula a nekonečno, tak neváhejte. Není to knížka o vzorcích ale o vývoji lidské abstrakce v počítání a tento vývoj běží dosud. Nejsem korektor, jsem už postarší inženýr.

velky.umelec@centrum.cz, Ostrava nehodnoceno
21. 8. 2006

Popularizace na jedničku...

(...) Autor knihy velmi stručně, výstižně a srozumitelně doslova profičí v historii matematiky od počítání ovcí až k teorii superstrun. Čtení zajímavé, zábavné, nesmírně informativní. Korektura se opravdu moc nenadřela, ale je to jen detail. Knížka stojí za to.

t0f0, nehodnoceno
10. 4. 2006

super čítanie...

(...) Škoda, že som si tú knihu neprečítal pred vysokou školou. To, čo som nedokázal pochopiť z množstva téz, lem, viet a dôkazov je tu podané úplne polopatisticky a zrozumiteľne. Navyše s historickými súvislosťami a paradoxami. Odporúčam.

Klášterecká Jeseň nehodnoceno
11. 12. 2005

Vyhoďte korektora!...

(...) Chybu hned v prvním odstavci následuje spousta dalších v celé knize. Nejsem hnidopich, ale je jich tam trochu moc...

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné