Checkpoint Charlie

rok vydání – 2021
Doporučená cena je 448 Kč

Nový strhující pohled na dějiny berlínské zdi, především slavného hraničního přechodu Charlie, jenž se stal symbolem studené války, střetu o moc mezi Západem a Východem. V důkladně zdokumentovaném a přitom čtivém příběhu tohoto místa vystupují významné postavy světové politiky jako D. Eisenhower, J. V. Stalin, J. F. Kennedy, N. S. Chruščov, Mao Ce-tung, a další. Na přesvědčivosti mu dodává řada působivých svědectví získaných z rozhovorů s lidmi, kteří zeď stavěli a bourali, s dětmi, které ji překonaly, s příbuznými a přáteli, jejichž blízcí zahynuli při pokusu o průnik do západní zóny, s příslušníky vojenské policie a vojáky strážícími kontrolní stanoviště, s agenty CIA, MI6 a Stasi, kteří dohlíželi na přeshraniční akce. Tři desetiletí po pádu berlínské zdi nám tato kniha připomíná, kolik lidských osudů zasáhla a jaké to bylo žít v rozděleném světě.

„Povinná četba pro každého, kdo chce porozumět Evropě, jakou jsme zdědili.“ – Jon Snow, moderátor britského televizního kanálu Channel 4 New

„MacGregor vdechuje berlínské zdi nový život díky rozhovorům s lidmi, kteří ji stavěli, bránili či žili v jejím stínu.“ – Whashington Post

„Bohatá sbírka příběhů z Berlína v době studené války zachycuje zběsilou komplexitu tohoto města.“ – Observer

Iain MacGregor se jako redaktor či editor věnuje literatuře faktu již více než pětadvacet let. Své bohaté zkušenosti zúročil i v knize o berlínském hraničním přechodu Checkpoint Charlie. Jeho otec sloužil s britskou armádou na Rýně v 50. letech a poté byl poslán na zotavenou do Západního Berlína. Sám MacGregor během studií v první polovině 80. let navštívil Pobaltí i Sovětský svaz, se zájmem sledoval dění v Berlíně v noci z 9. na 10. listopadu 1989, kdy padla berlínská teď. Později procestoval bývalé země Varšavské smlouvy a vrátil se i do Berlína, kde zavítal ke stále netknutému hraničnímu přechodu Charlie. Žije v Londýně s manželkou a dvěma dětmi. Checkpoint Charlie je jeho druhá kniha.

Překlad

Bibliografické údaje

EAN 9788025734629
ISBN 978-80-257-3462-9
Počet stran 408
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 15cm x 21cm
Vydání 2021 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Recenze v médiích

vikend.ihned.cz

Martin Novák- Checkpoint Charlie: svět špionážní romantiky a novodobých Monte Christů

(...) Špionážní romantika je výraz, který asi nikdy nikdo nečetl ani o něm neslyšel. Na knihu Iaina MacGregora Checkpoint Charlie ale tato zkratkovitá charakteristika sedí. Je nabitá příběhy vojáků, špionů i mužů a žen toužících se jen dostat na svobodu přes hranici dvou světů v rozděleném Berlíně. Městě, které si v srpnu připomene šedesáté výročí začátku stavby Berlínské zdi.

lukbook.cz

Checkpoint Charlie aneb berlínská zeď očima pamětníků

(...) Musím se trochu s hanbou přiznat, že před přečtením této knihy jsem o berlínské zdi neměl prakticky žádné informace. Věděl jsem, že existovala, a to bylo asi tak všechno. Protože se však zajímám o historii a autor této knihy sliboval opravdu strhující jízdu, rozhodl jsem se to změnit. A rozhodně jsem udělal dobře. Název tohoto titulu odkazuje na hraniční přechod, který si postupem času získal stejnou proslulost jako samotná bariéra mezi polovinami města. Rozhodně se však text nezaměřuje pouze na něj.

iLiteratura

Jan Lukavec: Checkpoint Charlie

(...) Spuštěním tzv. železné opony se většině obyvatel komunistických zemí zavřela legální cesta na demokratický západ. Tedy až na výraznou výjimku, kterou byla hranice mezi východním a západním Berlínem. Tu mohli občané NDR překračovat až do roku 1961, kdy ozbrojené síly NDR Západní Berlín odřízly od okolního světa, nejdříve prostřednictvím plotu z ostnatého drátu, později pomocí betonové zdi, která byla postupně navyšována a zdokonalována.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné