Anthropoid aneb zabili jsme Heydricha

rok vydání – 2021
Doporučená cena je 498 Kč

Tvůrčí duo Zdeněk Ležák a Michal Kocián pokračují v komiksovém mapování českého odboje. Po úspěšném titulu Tři králové, v němž popisovali příběh trojice Mašín, Balabán, Morávek, přistupují ke komiksovému zpracování jednoho z nejhrdinštějších okamžiků novodobých českých dějin. Komiks vychází právě k výročí atentátu.
V pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v Praze zemřelo v boji 18. června 1942 sedm československých parašutistů z pěti různých výsadků. Tím skončila jedna z nejvýznamnějších operací československého odboje, operace Anthropoid, jejímž cílem byl atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Přestože tento výsadek čítal pouhé dva muže, na přípravě operace se nakonec podíleli i další parašutisté a jejich společný osud se naplnil právě v kryptě pravoslavného kostela. Komiksová kniha, jejímž autorem je Zdeněk Ležák a výtvarníkem Michal Kocián, sleduje příběh parašutistů ze všech dotčených výsadků, od jejich seskoku až po hrdinskou smrt. Nejvýznamnější částí komiksového příběhu je vlastní atentát a poté bitva v prostorách chrámu.
Nalezneme zde ale také celou řadu dalších dějových linek, které příběh knihy propojují s již vydanou komiksovou knihou stejné autorské dvojice s názvem Tři králové (vyšla v nakladatelství Argo v roce 2017). Komiks Anthropoid velmi věrně popisuje historické události a klade si za cíl s tímto významným tématem seznámit především mladou generaci českých čtenářů.

Pět set kusů komiksu bude vytištěno s „oboustrannou obálkou“ – na druhé straně přebalu limitované verze naleznou fanoušci širokoúhlý plakát Heydrichova vozu. Tato verze bude k dostání pouze v distribuční síti Kosmas.

Bibliografické údaje

EAN 9788025734681
ISBN 978-80-257-3468-1
Počet stran 136
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 22cm x 28,5cm
Vydání 2021 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Recenze v médiích

reflex.cz

Petr Šmeral: Atentát na Reinharda Heydricha, pojatý jako automobilový závod o život

(...)

Čin byl (a ještě bude) zpracován mnohokrát. Každá doba k němu však přistoupí trochu jinak. Ta dnešní například řeší, jak jej nazývat. Někteří upozorňují, že pojem „atentát“ vychází ze slovníku okupantů. Mělo by se prý říkat spíše poprava. Slovu atentát se vyhnuli i tvůrci právě vydaného komiksu Anthropoid aneb Zabili jsme Hitlera. Komiks je dílem sehrané dvojice – scénář napsal Zdeněk Ležák, šéfredaktor časopisu ABC, a o kresbu se docela zručně postaral Michal Kocián.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné