Literární kavárna: Lenka Elbe

Kdy?
Neděle 16. dubna 2023, 15:00
Kde?
Literární kavárna ve Švandově divadle, Štefánikova 57, Praha 5

Autorské čtení s autogramiádou v divadelní kavárně. Nový projekt smíchovského knihkupectví Kosmas ve spolupráci se Švandovým divadlem a nakladatelstvím Argo. Předčítat ze svých děl Vám budou sami autoři za doprovodu účastníků Hereckého studia Švandova divadla. Literární kavárna bude završena autogramiádou.

Knihy autorů zakoupíte na místě.

VSTUP ZDARMA.

Dubnovým hostem Literární kavárny bude autorka a držitelka ocenění Magnesia Litera Lenka Elbe s knihou Uranova.

LENKA ELBE

Lenka Elbe (* 1979) se narodila v Lounech. Vystudovala žurnalistiku a masovou komunikaci na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, přičemž se zaměřovala především na studium sémiotiky. Po krátké novinářské praxi se začala živit jako reklamní textařka a příležitostně jako televizní scenáristka. Tématem její tvorby je svoboda v neutuchajícím boji s temnými proudy snažícími se o její likvidaci, v textu ráda propojuje reálný a fantaskní svět. Literárně ji ovlivnila především díla Franze Kafky, Umberta Eca nebo Harukiho Murakamiho. Za svou prvotinu Uranova, obdržela Cenu Magnesia Litera. Kromě psaní se věnuje také grafickému designu a fotografii. Má dceru a žije v Praze.

URANOVA

Anglická dívka Angela, která má těsně před svatbou, se v srpnu 1968 vydá do Československa navštívit rodinu svého otce, jehož nikdy nepoznala. Poslední, co od ní její snoubenec Henry uslyší ze sluchátka telefonu, je slovo „chleba“. Pak se po Angele prostě slehne zem. Tak začíná pozoruhodná románová prvotina Lenky Elbe.

Angela však oproti očekávání nezahyne pod pásy ruských tanků, její život pohltí historie ještě hlubší a síly ještě temnější. O mnoho let později se z terapeutických důvodů po Angeliných stopách vydává Henry v doprovodu nové, teď už dlouholeté partnerky.

Hlavním hrdinou románu je ovšem město Jáchymov, město lázní a lágrů, stříbra a uranu, město s historií slavně krásnou i neslavně strašnou. V knize se mísí všechny jeho paradoxy, osudy i chování lidí ovlivňují jevy normální i paranormální, ve střízlivém lázeňském domě s přísným řádem se dějí nepochopitelné věci, a všechny nitky vedou do jáchymovského podzemí, jak toho skutečného, tak pomyslného. A nade vším se tajuplně line zelenkavá záře uranového skla.

Vydání knihy podpořilo Ministerstvo kultury České republiky.