Česko-portugalské literární setkání: Lenka Elbe a Bruno Vieira Amaral

Kdy?
Úterý 11. října 2022, 19:30
Kde?
Božská lahvice, Bílkova 6, Praha 1
Zveme vás na setkání dvou literárních světů pocházejících z odlišných koutů Evropy, s jinými historickými a kulturními zkušenostmi. Jaká budou jejich společná témata? S Lenkou Elbe z České republiky a s Brunem Vieirou Amaralem z Portugalska si budeme povídat nejen o jejich úspěšných debutech, za něž získali literární ocenění. Večerem nás provede Františka Schormová.
Setkání proběhne v angličtině.
Lenka Elbe (*1979) se narodila v Lounech a vystudovala žurnalistiku a mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, přičemž se zaměřovala především na obor fotografie a sémiotiky. Po krátké novinářské praxi začala pracovat jako reklamní textařka a příležitostná scenáristka. V roce 2020 debutovala románem Uranova (Argo), dějinně-politickou fantasy z prostředí Jáchymova, města radonových lázní, uranových dolů a lágrů pro politické vězně. V roce 2021 za knihu obdržela cenu Magnesia Litera v kategorii Debut roku.
Bruno Vieira Amaral (*1978) se narodil v Barreiru a vystudoval moderní a současnou historii na Univerzitním institutu v Lisabonu. Je spisovatel, literární kritik, překladatel a autor několika blogů, z nichž nejznámější je Circo da Lama. Spolupracuje s časopisem LER a s Grupo Bertrand Círculo. Roku 2013 vyšel jeho debutový román O prvních věcech (As Primeiras Coisas, Quetzal), kniha krátkých textů a příběhů ze čtvrti Bairro Amélia, která v sobě skrývá celé Portugalsko. V roce 2013 získal literární ocenění Fernanda Namory a v roce 2015 Josého Saramaga.