Pro milovníky Francie: Týden se skvělými spisovatelkami

civad2

Doma prý nikdo není prorokem. Jinými slovy: doma tě nebude nikdo nikdy brát tak vážně jako v cizině. Nikdo se nebude zajímat o to, co říkáš. Anebo co píšeš. Bývá to tak. Ale myslím, že v případě Lenky Horňákové-Civade to tak úplně neplatí. Jistě, ceny za své literární počiny (viz například zde) sbírá ve Francii. Ale oblíbenou, čtenou a žádanou autorkou je i v Česku. Kdykoliv navštíví svou rodnou hroudu, má celkem napilno.

V tomto týdnu mezi 13. a 17. lednem bude opět zde – a ne sama. Kam se vrtne, tam s ní bude jiná pozoruhodná spisovatelka – Anne Delaflotte Mehdevi. Nehodlám tu vyvolat nějakou přebíjenou o to, která z nich je nadanější, příjemnější nebo zajímavější. To nejde! Každá z nich je originál a každá z nich je úplně jiná, když se ale dají dohromady, vzniká skvělá synergie. Dohromady se daly před… prostě už dávno, staly se z nich přítelkyně a vznikla z toho kniha beletrizované korespondence, kterou Argo poslalo do světa ve druhém, upraveném vydání na podzim roku 2019 pod titulem Praha–Paříž, Do vlastních rukou. Právě o téhle znovuzrozené knize si budou obě spisovatelky povídat se čtenáři i novináři.

Pozor ale, nemyslete si, že jde jen o nějaké tlachání dvou kámošek o receptech, sousedech a dětech. I když i tom, pochopitelně. Vtip je v tom, že kámošky tlachaly v devadesátých letech minulého století a pár let po zlomu tisíciletí. A devadesátky jsou prostě – devadesátky. A jsem vážně ráda, že se čím dál častěji připomínají nejen jako roky bezuzdného rozkrádání republiky a pseudopodnikatelů v pověstných fialových kvádrech, nýbrž také jako roky úžasné svobody, především cestovatelské a tvůrčí. No a v té době Lenka žila ve Francii a Anne v Praze. (Mimochodem, vzpomínáte si někdo na mezinárodní knihkupectví U Knihomola? Tam jste Anne mohli potkávat, založil ho totiž její manžel a ona mu vydatně pomáhala.)

Takže chcete-li se vrátit do divokých i svobodných devadesátek, případně je objevit, spolu s Lenkou a Anne, můžete si buď přečíst knihu, nebo se s oběma autorkami setkat v úterý 14. 1. v 17 hodin v knihovně v Písku a ve čtvrtek 16. 1. v 18 hodin v Café Campus v Praze (viz pozvánky na našem webu). Nebo obojí. V úterý budou obě též hosty Café francophone na Ministerstvu zahraničních věcí, takže pokud tam někoho znáte, máte šanci dostat se i tam. Ačkoliv…

S oběma dámami budou mít čtenáři možnost se letos potkat několikrát znovu, každé z nich totiž v Argu vyjde další kniha a Lenka má v ČR ještě jedno literární poslání. O tom ale zase příště. Nejpozději v březnu, který Argo celý věnuje francouzské (potažmo frankofonní) literatuře.

À bientôt alors!