Meet Flannery aneb divadelní cesta za drsnou literaturou

BVB2

U cesty číhá drak a pozoruje ty, co tudy procházejí. Pozor, aby vás nepozřel. Kráčíme k Otci všech duší, ale musíme projít kolem toho draka.

– Cyril Jeruzalémský

Aneb toto motto uvádí povídkovou sbírku Flannery O’Connorové Dobrého člověka těžko najdeš. Jde o jednu z „našich“ zásadních knih, protože autorčiny povídky z jihu USA, které se odehrávají zhruba v 50. letech minulého století, jsou jedna vedle druhé prostě fascinující.

Dvě z nich (Možná zachráníš sám sebe a Řádní venkované) si pro jevištní zpracování vybral pražský divadelní soubor BodyVoiceBand, který v minulosti úspěšně adaptoval třeba Milovnice Elfriede Jelinekové.

Jedná se o komorní projekt, který se svým pojetím příznačně hodí do dnešní doby. Na jevišti pouze tři herci, v hledišti maximálně dvacet diváků, kteří se musí zaregistrovat předem. Prostor klubu Míšenská pak připomíná v divadelním osvětlení spíše jeskyni než sklep a stíny, které herci vrhají, jakoby odkazovali až kamsi k Platónovi, ba možná ještě dál. A tak to má být. Příběhy O’Connorové v sobě totiž mají něco syrového a pravěkého. Cosi znepokojivého, co o člověku hodně vypovídá, ale za rámeček si to rozhodně nedá.

Režisérka Jaroslava Šiktancová se počítá mezi autorčiny fanoušky a myšlenka na podobné představení v ní zrála již delší dobu (dobu o covid delší). Ke svému vztahu k americké spisovatelce říká: „Flannery O´Connorová je pro mne vždy znovu autorkou nečekaně drsnou a vzrušující. Skryté myšlenky postav, nečekané dialogy mezi nimi, jejich ztajené i zjevné konflikty – a k tomu časomíra řízená sluncem, které se podobá tuřínu nebo měsícem, který hřaduje se slepicemi. A pak věta: „jak se mohlo stát, že…?“ víří v hlavě a uvozuje spoustu otázek…“

Pokud se chcete vypravit s BodyVoiceBandem na divoký jih Spojených států, můžete vyrazit na představení Meet Flannery třeba 22. nebo 29. 1., ale předtím je nutné kvůli omezenému prostoru a epidemiologickým pravidlům zarezervovat lístek na mailu bodyvoiceband@gmail.com. Máte se nač těšit.

Režie: Jaroslava Šiktancová

Hrají: Marek Mikulášek, Josefína Voverková, Pavel Neškudla, j.h.