Major Saran zraje. Má reálnější obrysy i s prvky nemožného

Petr Sagitarius

Drsný major Saran se stal reálnějším detektivem drsňákem. Více přemýšlí, více se radí, ale je to stále on. Petr Sagitarius a jeho Saranovy případy z českých luhů a hájů zrají jak víno. Ke čtenářům míří už čtvrtý soubor případů z Trujkuntu, tentokrát s podtituly Zahrada a Rest.

 Celkem neúnavně chrlí Petr Sagitarius další a další případy svérázného elitního detektiva ostravské kriminálky majora Sarana, drsného blonďáka s na první signální napoleonským komplexem a se zálibou v ženách. Detektivní příběhy s majorem Saranem v hlavní roli jsou jako vždy nápadité, mají myšlenku, spád, děj, čtou se dobře a působí poměrně realisticky.

Saranovi navíc autor v jeho nejnovějších případech Trujkunt: Zahrada, Rest přidává s dalším a dalším příběhem na lidskosti, major už není jen neomylný borec, který de facto nepotřebuje pomoc nikoho dalšího. Naopak čím dál více mu pomáhá jeho kamarád Marek Hota, přibývá vtipu, ironie. Ovšem Petr Sagitarius přiřkl Saranovi i více vlastních – ať už přiznaných, či nepřiznaných – problémů, jež ve skrytu duše či se svým kamarádem Markem Hotou Saran musí řešit. Především pak čím dál méně povedené „vztahy“ se ženami.

Z nadpozemského alfa samce se tak v nejnovějším případech stává víc a více člověk, nikoli neomylný, kriminalista s lidskými rysy: prostě drsný major, který je čtenáři mnohem bližší a sympatičtější.

Sagitarius_Trujkunt 4 Zahrada Rest

Petr Sagitarius Saranovy příběhy opět zasadil do prostředí rodného Třinecka a blízkého Jablunkovska a Ostravska, takže z nich přímo čiší genius loci, znalost místních i historicky se táhnoucích tradic, křivd i radostí. Trujkuntem nazývá autor nejvýchodnější místo Česka. Jde o zvláštní region, kde lidé stále hovoří originálním těšínsko-jablunkovským nářečím zvaným „po naszymu“, tak odlišným od ostatních českých dialektů. Trujkunt, česky trojúhelník, jehož pomyslné vrcholy tvoří „werk“, hory a tradice, je zároveň prostor, kde život píše zajímavé příběhy. A právě jazyková rozmanitost je jednou ze Sagitariových předností ve všech dílech série.

Za zahraničí k nám míří stovky detektivek. Zatímco některé jsou jen prvoplánovým prodejním artiklem, na jejichž obsah i autora čtenář brzy zapomene, jiné patří k tomu lepšímu. Je o to lepší zprávou, že právě u nás jsou spisovatelé, kteří umějí napsat opravdu dobrou detektivku s vyšetřovatelem z masa a kostí a pikantními a nápaditými případy.

Sagitariovu knihu Trujkunt: Zahrada, Rest s klidným svědomím doporučuji všem fanouškům opravdu dobrých detektivek. Takovým by v knihovně rozhodně chybět neměla.