Wolf Hall

rok vydání – 2010
Doporučená cena je 498 Kč

"Ráno zamkni Cromwella do podzemní kobky," říká Thomas More, "a když za ním večer přijdeš, bude sedět na sametovém polštáři, krmit se slavičími jazýčky a žalářníci mu budou dlužit." Anglie v šestnáctém století stojí jen krůček od katastrofy. Zemře-li král bez mužského potomka, zemi zpustoší občanská válka. Jindřich VIII. proto hodlá zrušit své dvacetileté manželství s Kateřinou Aragonskou a oženit se s Annou Boleynovou. Papež i většina Evropy ovšem stojí proti němu. A právě v tomto okamžiku na scénu vstupuje Thomas Cromwell. Chlapec z kovárny, syn vesnického kruťase, šarmantní politický génius, rváč a kšeftař porušil na své cestě k moci snad všechna pravidla rigidní společnosti. Po ztrátě rodiny a milovaného kardinála, který mu byl pravým otcem, si houževnatě razí cestu ke dvoru, kde je "člověk člověku vlkem". A parlamentu i papeži navzdory se chystá přetvořit Anglii k obrazu královu i svému.

Kniha Wolf Hall je tím, co je v dnešní době vzácností - je to klasický, mnohovrstevnatý román s barvitě vylíčenými postavami, zachycující v plné šíři celé jedno historické období. V roce 2009 získala prestižní literární cenu Booker prize.

Překlad

Bibliografické údaje

EAN 9788025703465
ISBN 978-80-257-0346-5
Počet stran 536
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 16,9cm x 23,5cm
Vydání 2010 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

5 (3x)

Názory
čtenářů

Kateřina
13. 11. 2015

Výborné...

(...) Výborný historický román, tak jak má být. Škoda, že e-kníha je tak zamořena "tiskovými" chybami.

jblack
19. 11. 2012

Výborný protiklad TV zpracování...

(...) Jistě mnoho čtenářů tuto knihu přivítá a i díky této knize si udělá ucelenější pohled na dobu Jindřicha VIII a zejména na jeho protagonistu Thomase Cromwella, který byl tak jednostranně prezentován v seriálu Tudorovci.

lucyss
6. 6. 2012

Výborná kniha...

(...) Je to sice trošku složitější čtení, ale výborně napsané. Thomas Cromwell konečně dostal lidštější tvář, příběh je hodně čtivý, dá se říci téměř reálný. Krásná kniha. Už se těším na překlad "Bring Up the Bodies".

Martin, Praha nehodnoceno
20. 11. 2010

rozpory...

(...) Při čtení této dost rozvláčné a čtenářsky náročnější 'nevlídné' knihy s poměrně bohatým dějem a velkým množstvím postav jsem si uvědomil jeden velký rozpor v překladu křestních jmen do češtiny, který se ale týká vlastně všech historických románů a je zřejmě neřešitelný. Při četbě Wolf Hall (ten název je také divný - na tomto sídle rodiny Seymourových se neodehrává ani jedna scéna!) mě to ale až rušilo: je tu král Jindřich a Anna (Anne) Boleynová, princezny Marie a Alžběta a královna Kateřina či Jana Seymourová a francouzský král František nebo se tu mluví o sv. Tomáši Beckettovi, ale zároveň je tu Thomas More, Thomas Cromwell, Elizabeth atd., zkrátka jména nepřeložená. Dokonce někdy v jednom odstavci či jedné větě tak můžeme číst Tomáš i Thomas. Je to tradice, jistě, počešťovat např. jména králů a současně by samozřejmě bylo divné překládat všechna křestní jména a o hrdinovi psát jako o Tomáši Cromwellovi. Ale je to podivnost, kterou asi jiné cizí jazyky tolik neřeší. Také říkáme královna Alžběta II., ale zase princ Charles - až se Charles stane králem, budeme mu jistě najednou říkat král Karel III., protože král Charles III. by znělo opravdu divně. Tak to jen na okraj tohoto románu. A mimochodem, román v cenách Booker Prize 2009 porazil mj. i Skleněný pokoj Simona Mawera - osobně si myslím, že to je mnohem lepší a čtivější kniha než Wolf Hall, který mě tedy nijak neohromil.

Milan, Praha nehodnoceno
15. 11. 2010

spíše zklamání...

(...) Mě tedy kniha spíše zklamala, a to jsem se na ni velmi těšil, čte se dost špatně, Cromwell mi tedy rozhodně moc sympatický nepřijde, stejně jako Jindřich VIII., Anna Boleynová či Thomas More. Je tam až příliš velké množství postav a spousta zbytečných podrobností a odboček, které hrozně snižují tempo knihy. Vyprávění mě vůbec nevtáhlo do děje a nepřineslo skoro žádné napětí, protože ta historie je tak známá, byť ne se všemi podrobnostmi samozřejmě. Na druhou stranu je zde i řada strhujících pasáží či dialogů. Je to román dost rozmáchlý a řekl bych, že poněkud nevyrovnaný. Je ale dobře, že události líčí jinak než seriál Tudorovci, který vychází spíš z těch romantičtějších nánosů...

asperia, nehodnoceno
13. 11. 2010

kvalitní historický román...

(...) Tuhle knihu moc doporučuji, výborně se čte, sotva ji zvládnete na chvíli odložit. Kniha je psaná z poněkud jiného úhlu pohledu než seriál Tudorovci, Cromwella si tady prostě nemůžete neoblíbit (na rozdíl od Thomase Morea:-))) ). Co neoblíbit, nezamilovat si... Román má mít /doufejme/ taky pokračování.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné