Wittgensteinova kniha faktů

rok vydání – 2017
Doporučená cena je 348 Kč

Beletristický text s nadhledem líčí příběh rodiny velkokapitalisty. Rodinu popisuje po kapitalistově odchodu. Podobu jeho ženy Poldi si někteří občané Kladna ještě uchovávají v paměti. Představte si, že předání ocelářského holdingu dědicům v letech před První světovou válkou neproběhlo hladce. Představte si obchod Kladno-Pittsburgh v roce 1912. Představte si, že jedno z jejich dětí majetek převzít odmítlo.
Představte si, že tento syn dal přednost dráze učitele. Představte si, že se stal jedničkou ve svém oboru. Představte si, že se stal učitelem na Cambridge. Představte si, že jediná kniha vydaná za jeho života začíná slovy: Svět je všechno, co je faktem. Představte si knihu, která se skládá ze samých faktů. Faktem je, že se syn Poldi a Karla Wittgensteinových jmenoval Ludwig Wittgenstein. Faktem je, že se stal nejvlivnějším učitelem filosofie na univerzitě v Cambridge ve 20. století.
Publikace byla vydána k výročí 100 let od udělení stipendia rakouským umělcům (Trakl, Rilke, Loos) z peněz kladenských hutníků. Stipendium roku 1914 anonymně udělil syn Poldi Wittgensteinové, cambridgeský filosof.

Cena Miloslava Švandrlíka udělovaná Obce spisovatelů ČR za nejlepší humoristickou knihu vydanou v roce 2016. - Nominace Společností F. X. Šaldy na Cenu F. X. Šaldy za nejlepší českou seriozní knihu roku 2016.

Vydání knihy podpořilo Ministerstvo kultury České republiky.

Bibliografické údaje

EAN 9788025720110
ISBN 978-80-257-2011-0
Počet stran 368
Jazyk česky
Vazba brožovaná
Produkt kniha
Rozměry 15cm x 21cm
Vydání 2017 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

5 (1x)

Názory
čtenářů

jasal
12. 2. 2017

dokonalé...

(...) Tak takhle jsem se už dlouho nepobavil. Wittgenstein z knihy vystupuje jako něco mezi Járou Cimrmanem a Forrestem Gumpem. Není snad nic důležitého, u čeho by on, nebo jeho rodina nebyla - portrét sestry od Klimta, Ravelův koncert pro levou ruku pro bratra, peníze pro Rilkeho atd. Lepší životopis kohokoliv jsem snad nikdy nečetl. Kniha je bohatě doprovázena obrazem a citacemi z různých děl. Doporučuji rozhodně všem, nejen milovníkům pregnantních číslovaných výroků.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné

Další knihy od tohoto autora

Tento autor u nás momentálně nevydává žádnou jinou knihu.