Sýr a červi

rok vydání – 2005
Doporučená cena je 298 Kč

Jedna z nejlepších historických knih vůbec, v níž autor vypráví příběh furlánského mlynáře Menochia, jenž se díky svým názorům dostal do střetu s inkvizicí. Menochiovy autentické výpovědi před soudním tribunálem se autorovi staly podkladem pro plastické a barvité vykreslení každodenního života člověka na konci 16. století včetně jeho úzkostí, radostí či naopak vytváření si osobitých představ o Bohu, vesmíru a posmrtném životě.

  • kniha
Překlad

Bibliografické údaje

EAN 9788072032785
ISBN 80--72-03-2-78--X
Počet stran 224
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 14,5cm x 20,5cm
Vydání 2005 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

5 (1x)

Názory
čtenářů

Markus
29. 3. 2012

Sýr a červi aneb vzdělaný kacířský mlynář Domenico Scandella...

(...) Italský historik Ginzburg líčí napínavě ve své knize výsek životního příběhu venkovského mlynáře Domenica Scandelly přezdívaného Menocchio, jenž žil na přelomu 16. a 17. století ve Furlantsku na severu Itálie. Nejednalo se však o obyčejného, ale naopak o velmi vzdělaného venkovana schopného do hloubky uvažovat nad náboženskými otázkami. Možná ještě zajímavější je skutečnost, že své vzdělání získal na základě přečtení několika málo knih. Jeho následná odvaha mluvit o věcech věrouky bez teologického vzdělání, vedla k zatčení a vyslýchání inkvizicí. Dialog mezi inkvizitorem a kacířským mlynářem o otázkách víry tvoří dominantní část příběhu.
Ginzburg nabízí pohled na historické dění ze zcela jiné perspektivy, neboť hlavním tématem nejsou politické dějiny a s nimi spojení panovníci, státníci, bitvy války, ale člověk z nejniže postavené vrstvy společnosti. Dokazuje, že i malí, na první pohled bezvýznamní a mnohými historiky opomíjení lidé mohou vytvářet svébytný okruh dějin, do něhož stojí za to nahlédnout. V tomto případě se jedná o zachycení myšlenkového světa venkovského člověka, jenž uměl na rozdíl od mnoha svých vrstevníků číst a nabyté informace do hloubky promýšlet. Před vyslýchajícím inkvizitorem svérázným vystupováním boural základní principy křesťanské víry, a to například zpochybněním neposkvrněného početí (panna nemůže rodit), nebo vzniku světa. Prohlásil, že svět byl zpočátku velkým chaosem, z něhož se postupným zhušťováním stala hmota a jejím postupným zráním vznikly další věci, podobně jako zhušťováním mléka vzniká sýr a v sýru později červi. Za své názory zaplatil životem.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné