… stačilo jen říct Jáchymov

rok vydání – 2021
Doporučená cena je 248 Kč

Když přebíral v roce 2019 Miroslav Hampl Cenu Paměti národa, proběhl mu hlavou nejtěžší úsek jeho života, na který se snažil celou dobu zapomenout. Jáchymov, komunistický lágr, kam ho odsoudili k těžké dřině a ponižování.
Vyučený žák Baťovy školy se v padesátých letech musel na dobu jednoho roku povinně zapojit do těžkého průmyslu. Stavba mládeže, ostravské doly, nebo Jáchymov? Vybral si třetí možnost v domnění, že se mu odsud podaří uskutečnit tajný sen, prchnout přes hranice na Západ. Na šachtě pomohl k útěku vězni Bohuslavu Pánkovi, akce byla odhalena a s ostatními, kteří se zapojili, byl odsouzen ke třem letům na práci v uranových dolech. Po odpykání poloviny trestu byl díky amnestii v roce 1953 propuštěn. Strastiplný život vězňů i pozdější zařazení do obyčejného života se stalo námětem ” jáchymovské“ novely.
Žádná rehabilitace, Pamětní odznak účastníka odboje a odporu proti komunismu z r. 2013, ani poslední Cena Paměti národa nezmírní Miroslavu Hamplovi děsivé zážitky a těžce poškozené zdraví.

Bibliografické údaje

EAN 9788025735398
ISBN 978-80-257-3539-8
Počet stran 220
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 15cm x 21cm
Vydání 2021 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Recenze v médiích

lukbook.cz

Skutečný příběh Miroslava Hampla o krutostech komunistického režimu

(...) Kniha podává svědectví o strašných věcech, které se skutečně odehrály a neměly by bát zapomenuty. Zatímco holocaust a koncentrační tábory jsou ještě stále hodně propírané, zločiny let následujících přeci jenom zůstávají daleko více v pozadí. Přitom i ony si zaslouží být připomínány.

magazin.aktualne.cz

Anna Strnadová a Petr Vizina: Když naši vyprávěli, se sestrou jsme utíkaly. Dnes mě to mrzí

(...) Se spisovatelkou Annou Strnadovou o 40 letech čekání na debut, rodinné historii volyňských Čechů nebo zmaru v jáchymovském lágru.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné