Pravidla směšného chování

rok vydání – 2010
Doporučená cena je 248 Kč

Nová próza Emila Hakla volně navazuje na autorovu nejúspěšnější knihu O rodičích a dětech. Ve třech příbězích píše vypravěč soukromou kroniku svého dosavadního života.
Nejprve se vydává se dvěma mladšími přáteli vyzkoušet paragliding, aby se v napůl bezmocném závěsu začal přibližovat k vlastní minulosti. Nejpůsobivějším, absolutním předělem tohoto triptychu je loučení s otcem a závěr patří cestě do dunajské delty, symbolickému pokusu najít sebe sama. I v nejsmutnější situaci si Haklův hrdina dokáže zachovat odstup a s jazykem i vlastní pamětí zachází se stejnou bravurou jako Hrabalův Haňťa. Je ovšem dnešní, a proto drsnější, když v sebeironických glosách a metaforách konstatuje, o co jde outsiderům i vítězům: Vzájemně si předvádět odrbané plechové slepičky svých životů. Natahovat klíč a přihlížet, jak zobou...

"Tahle knížka se Haklovi skutečně povedla - je to nejlepší z letošních českých próz.", Alice Horáčková, MF Dnes

Bibliografické údaje

EAN 9788025702628
ISBN 978-80-257-0262-8
Počet stran 136
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 13cm x 20cm
Vydání 2010 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

5 (1x)

Názory
čtenářů

Laco Toušek
5. 1. 2012

Hakl vtipný, ironický, kritický a originální… osamocený a tíživý...

(...) Měl jsem to potěšení číst velkou část knih od Hakla a jakkoli jeho předchozí díla mají švih, tak jeho poslední román považuji, co se týče jeho stylu psaní, za nejkompaktnější a nejvybroušenější. Na Haklovi obdivuji, jakým způsobem dokáže zacházet s všední banalitou, současnou popkulturou a hovorovým jazykem, aniž by text ztrácel na chytrosti, jakkoli jeho některé starší věci trochu zavánějí až moc maskulinním a stylistickým primitivismem Bukowského. Hakl je vtipný, ironický, kritický a originální. A nutno dodat, že svým způsobem osamocený a tíživý.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné