Pod svícnem tma

Hledání příběhu mého otce

rok vydání – 2020
Doporučená cena je 398 Kč

Ariana Neumann se narodila v sedmdesátých letech dvacátého století ve Venezuele – zde se začíná odvíjet i děj její knihy – v rodině úspěšného průmyslníka. V době jejího dospívání pro ni byl otec ztělesněním úspěchu a síly. Jeho ovšem pronásledovaly noční můry a probouzel se hlasitým křikem v jazyce, jejž nikdo nepoznával a ani mu nerozuměl. Otec o své minulosti nikdy nehovořil. Jednoho dne našla Ariana starý doklad totožnosti s otcovou dávnou fotografií, ale zcela neznámým jménem. V autorčině pátrání byl onen doklad prvním vodítkem, dalším se stala krabice, kterou zdědila v roce 2001 po otcově smrti. Krabice obsahovala válečné dokumenty, které konečně otevřely dveře ke skutečné minulosti Arianina otce.

Ariana odhalila překvapující pravdu o mimořádném otcově osudu, o jeho útěku pod falešnou identitou, kterým se vyhnul transportu, z nacisty okupované Prahy do Berlína. Tam zůstal dva roky, po konci druhé světové války se opět vrátil do Prahy, a protože většina členů jeho rodiny zahynula v koncentračních táborech, pokusil se se svým bratrem znovu oživit předválečný chod rodinné továrny na výrobu barev a laků. V době po únoru 1948 se ocitl v podobné situaci jako za války a opět se rozhodl pro odchod ze země, tentokrát do Venezuely, kde se znovu oženil. Ani své nové manželce, ani dceři neřekl, odkud pocházel, jak válku přežil nebo jak se doopravdy jmenoval.

Je to hluboký příběh o přežití, zkoumání vlastní identity, o paměti a ztrátách. Kniha je obohacena obrazovým materiálem z pozůstalosti autorčina otce.

Vydání knihy podpořilo Ministerstvo kultury České republiky a Nadační fond obětem holokaustu.

  • kniha
Překlad

Bibliografické údaje

EAN 9788025730850
ISBN 978-80-257-3085-0
Počet stran 352
Jazyk česky
Vazba brožovaná
Produkt kniha
Rozměry 14,8cm x 29,3cm
Vydání 2020 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

5 (1x)

Recenze v médiích

kultura21.cz

Lukáš Loužecký: Pod svícnem tma je příběhem hrdinství za druhé světové války

(...) Venezuelská spisovatelka s českými kořeny jednoho dne našla doklad totožnosti s otcovou fotkou, ale zcela jiným jménem. Pocházel z období druhé světové války, o kterém její tatínek vždy mlčel. Očividně před ní tají velké tajemství, které se rozhodne vlastními silami rozluštit. A k jeho úplnému rozuzlení dospěje až po smrti svého stvořitele.

Názory
čtenářů

Blanka Vun Kannon
24. 2. 2020

Právě čtu v...

(...) Právě čtu v angličtině, je to naprosto bechderoucí! Objevné, smutné, silné... O životě Židů v Česku za 2. SV se toho ví tak strašně málo... Tato kniha je proto jedinečná... Arianě Neumann se podařilo něco nevídaného. Doporučuji k přečtení všem.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné