Neotevřené dopisy

rok vydání – 2018
Doporučená cena je 228 Kč

Alena je hezká holka s vyřídilkou a výtvarným talentem. Když po osmašedesátém utíká kvůli tisku protikomunistických letáků do Paříže, tak jí otec – zlatník, který skončil v Jáchymově – dá do podpatku diamant. Alena se nikdy nechce vdávat, ale nakonec si vezme výtvarníka Járu (je v sedmém měsíci). Její manžel je sice význačný, ale v praktickém životě neupotřebitelný. Během normalizace Alena finančně táhne tříčlennou rodinu a pomáhá svému muži překonat psychické propady.
Po manželově smrti však najde v jeho psacím stole svazek neotevřených dopisů. Písmo je ženské, agresivní, ale proč je její muž nikdy neotevřel? Chce si je přečíst?
Dopisy však nejsou jedinou záhadou jejího života, i paní Alena má svoje tajemství.

Alice Horáčková (1980) studovala v Praze a Berlíně, pracovala jako literární redaktorka deníku MF Dnes. Debutovala biografickou knihou Vladimíra Čerepková – Beatnická femme fatale (Argo, 2014), která byla nominována na Cenu Josefa Škvoreckého a cenu Magnesia Litera pro objev roku. Je autorkou knížky 7x ve vedlejší úloze, v níž se osmi sourozenců sedmi výjimečných lidí vyptávala na to, jaké to je, žít život ve stínu (Argo, 2016).

Vydání knihy podpořilo Ministerstvo kultury České republiky.

  • kniha

Bibliografické údaje

EAN 9788025725856
ISBN 978-80-257-2585-6
Počet stran 192
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 14,4cm x 19,8cm
Vydání 2018 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

5 (2x)

Recenze v médiích

magazin.aktualne.cz

Magdalena Čechlovská: Horáčková napsala román o vdově disidentského malíře, díky tajemství je efektní

(...) I když jde o beletristické vyprávění, autentický jazyk a skutečné reálie prozrazují, že hrdinka má reálný předobraz. Neobvyklá forma monologu, nebo spíše dialogu, ve kterém lze "slyšet" jen odpovědi, vzbuzuje pocit, jako by dokument nad beletrií dokonce převažoval. Úplně to tak není.

Názory
čtenářů

Petra Jandlová
12. 11. 2018

Skvělá knížka o rodinném tajemství, doporučila mi …...

(...) Skvělá knížka o rodinném tajemství, doporučila mi ji kamarádka a já ji přečetla přes noc. Pořád jsem čekala, jak se to s vypravěčkou Alenou vyvrbí, neměla to s manželem jednoduché, a přesto našla sílu všechno překonat. Vrátilo mě to hodně do minulosti, je tam spousta situací, co jsme tady dennodenně prožívali a já to už dceři dneska nevysvětlím. Petra

Kamila Vodrážková
10. 11. 2018

Ani za devíti horama a devíti řekama, v bájném …...

(...) Ani za devíti horama a devíti řekama, v bájném Mojacaru, neztrácím čas nějakým opalováním či opíjením se místním vínem. Za dva dny jsem přečetla novou knihu, kterou napsala Alice Horackova. Tak se vám svěřím s pocity z četby, chcete?!
#neotevřenédopisy #argo #blondbookfanatic #welovebooks
Líbilo se mi to moc. Líbí se mi Aliciin styl psaní. Novinářskej. Četla jsem i její Čerepkovou, četla jsem i 7x ve vedlejší úloze. Všechny tři knihy jsou výborně napsaný. Strhující. Nejdou odložit. Alice si vždy skvěle vybere téma a pak po něm jde. Umí se ptát. Mě vždycky u rozhovorů štve, když ten který redaktor nepoloží otázku, na kterou bych se zeptala já, kdybych měla tu možnost. Alice se ptá za mě a naopak, nikdy nepokládá zbytečné otázky.
#vladimíračerepková #7xvevedlejšíúloze
Byť jsou tedy všechny její knihy vlastně rozhovory (na což jsem si stěžovala v baru, kde se mnou seděla i Iveta a Jan, kteří v této nové knize také mají svou chvíli slávy:), tenhle žánr dalece překračují. A i když jsem tuhle knihu otvírala s obavou, že se Alice bude opakovat, byla jsem vyvedena z omylu. Alice umí psát, tentokrát to vytáhla ještě výš.
O čem jsou neotevřené dopisy a v čem mi přijdou ještě lepší než předchozí knihy, ve kterých různí lidé mluvili o svých životech? Alici v této knize tušíte. Je tam, sedí naproti u stolu a popíjí víno, sedí v autě na sedadle spolujezdce, je doma s nemocným synem, mluví o svém muži, nabízí zpovídané osobě k ochutnání tatarák. O ničem z toho se tam nepíše. To prostě víte. Alice se ve skutečnosti úplně skryla. Celá kniha je monologem. Všechno odvypráví sama ústřední postava, která tu má jméno Alena. Celé to utáhne. Jako kdyby to dala na jeden nádech. Alice sedí a nedutá. A pak to skvěle zaznamená. A vy to přečtete na jeden zátah. Protože je to, opakuju, skvěle napsaný.
Je to o jedné ženě. O jejím muži. O jejich životě. O životě umělců za totáče. O životě ženy s umělcem za totáče. Je to hodně dobrý. Kupte si to. Taky jsem si to koupila. K. (Původní text recenze zkopírovaný z fb profilu K.V.)

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné