rok vydání – 2018
Doporučená cena je 248 Kč

„L’Arminuta“ je termín v abruzzeském dialektu volně přeložitelný jako „vrátilka“ neboli „ta, jež se vrátila“. Krátký román pojednává o třináctileté holčičce, která je neočekávaně navrácena do své původní chudé rodiny jako poštovní balík bez jakéhokoliv vysvětlení či odůvodnění. Poznává nové rodiče, sestru a bratry, bojuje o své místo v cizí rodině a sžívá se s odlišnou sociální realitou chudého a zaostalého venkova v Abruzzu v sedmdesátých letech minulého století. Donatella Di Pietrantonio je brilantní vypravěčka. Osud dívky líčí bez patosu, neútočí na čtenářovy city, nic nepřikrašluje ani nezjemňuje. Je nezaujatou pozorovatelkou, která si ale všímá sebemenších detailů, společně s její hrdinkou cítíme pachy, chutě, hmatové vjemy, tíži nevysloveného.

Příběh o opuštění a návratu se čte jedním dechem, autorka bravurně pracuje s vytříbeností a esenciálností jazyka, píše s citem a poeticky, byť zpracovává drsný příběh a dotýká se choulostivých a bolestných témat. Vytržení z dosavadního života, potřeba a nutnost nalézt nové hodnoty může postihnout každého a v tom tkví univerzalita tohoto jímavého románu.

Po fenoménu Eleny Ferrante se tak k českým čtenářům dostává tato „literární jednohubka“, která k nim bude promlouvat se stejnou naléhavostí a narativní silou.

CELOSVĚTOVÝ ÚSPĚCH

PRÁVA PRODÁNA DO 18 ZEMÍ SVĚTA

PRESTIŽNÍ LITERÁRNÍ OCENĚNÍ PREMIO CAMPIELLO

Výjimečný a dojemný příběh, jeden z nejkrásnějších italských románů roku 2017.

– Huffington Post

Vyprávění s neuvěřitelnou silou, opravdu skvostné.

– la Repubblica

Vydání knihy podpořil Italský kulturní institut v Praze.

Překlad

Bibliografické údaje

EAN 9788025725887
ISBN 978-80-257-2588-7
Počet stran 200
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 14,2cm x 20,8cm
Vydání 2018 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Recenze v médiích

deník.cz

Mateřství je nevyčerpatelné téma. Má posedlost, říká Donatella Di Pietrantonio

(...) Přestože vyrůstala s oběma rodiči, matka jako by tam pro ni nebyla. Italská spisovatelka Donatella Di Pietrantonio se proslavila románem o dívce, která je vytržena z dosavadní rodiny a bez vysvětlení vrácena svým biologickým rodičům, které nezná. Ve svých knihách se zaměřuje na mateřství a zkoumá, jaké trauma v dítěti vyvolá opuštění a pocit, že není milované.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné