Mizérie

rok vydání – 2019
Doporučená cena je 248 Kč

Mizérie může na čtenáře na první pohled působit jako tornádo, ale ve skutečnosti je to propracovaná mnohohlasá skladba. Však se o hudbě v textu nejen vypráví, ale on sám zní, a to díky skvělému překladu Marie Voslářové. V rytmickém tempu se vypravěči z podvědomí vynořují hlasy, vzpomínky i zapomenuté jazyky a čtenáře obklopí pestrou mozaikou osudů.
Violoncellista čeká na ulici na kolegy hudebníky. Když ho znenadání osloví mladý bezdomovec, něco se v něm probudí – začne se rozpomínat na nedávnou minulost, kdy se on sám pohyboval na hraně zákona, na hraně přežití. Z podvědomí se mu vynořují hlasy, vzpomínky i zapomenuté jazyky, které se spojí ve strhující vír rytmu a obrazů. Andrzej Tichý, autor s česko-polskými kořeny, píše nemilosrdně a skvěle o bídě a násilí, závislosti i bratrství.
ROMÁN NOMINOVANÝ NA AUGUSTOVU CENU OD ŠVÉDSKÉHO AUTORA S ČESKO-POLSKÝMI KOŘENY.

„Andrzej Tichý je spisovatel, který zas a znovu zvučným jazykem odhaluje důležité věci o současné švédské společnosti. Čtěte ho.“ Stefan Eklund, Boras Tidning

„Post-politické – tak bych nazval Tichého podmanivě naléhavé psaní. (…) Děsivý, důkladný příběh, který nezapomíná čas od času nabídnout cosi dojemného a krásného.“ Jonas Thente, Dagens Nyheter

Vydání knihy podpořila Švédská umělecká rada.

  • kniha

Bibliografické údaje

EAN 9788025730027
ISBN 978-80-257-3002-7
Počet stran 184
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 13,2cm x 20,5cm
Vydání 2019 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Recenze v médiích

magazin.aktualne.cz

Mezinárodní Bookerovu cenu může získat Tichý. Pražský rodák píše švédsky

(...) Mezi 13 autory, kteří byli ve čtvrtek nominováni na Mezinárodní Bookerovu cenu, je také česko-švédský spisovatel Andrzej Tichý. Uspět může s románem Mizérie, který napsal ve švédštině osobitým stylem plným rozvětvených souvětí, jež často zabírají celé stránky. Finalisty v úterý představil britský deník Guardian.

iLiteratura

Marek Jančík: Modernismus ghetta

(...) Román švédského autora s polsko-českými kořeny Andrzeje Tichého v sobě spojuje sociálněkritický příběh s impresionistickou koláží vzpomínek. Asociativní vršení zážitků z imigrantského ghetta ve Švédsku osmdesátých let čtenáře překvapí důmyslnou vyprávěcí strukturou, která vybízí k opakovanému čtení.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné

Další knihy tvůrců titulu

Tento autor u nás momentálně nevydává žádnou jinou knihu.