Kundera

Český život a doba

rok vydání – 2020
Doporučená cena je 798 Kč

Jan Novák, proslulý dosud svými povídkovými a románovými opusy, předstupuje nyní před čtenáře s žánrem literární biografie. Předmětem jeho pozornosti je Milan Kundera, ve světě dnes asi nejznámější spisovatel s domácími kořeny. Právě jeho „českému životu“ je věnován obsáhlý Novákův životopis, mapující ve čtyřech dílech Kunderovo rodinné zázemí, básnické počátky ve znamení stalinismu padesátých let, prominentní působení v letech šedesátých a život v hledáčku Státní bezpečnosti před odchodem do exilu v první polovině sedmdesátých let, kdy Kundera už nesměl publikovat a na veřejnosti vystupoval pod pseudonymy.
Novák nepíše standardní vědeckou biografii, ale životopis přiznaně osobní, v jehož barvitém, živém stylu lze bezpečně rozpoznat autora románu o bratrech Mašínech (Zatím dobrý) nebo povídek o Češích v Americe (Hic a kosa v Chicagu). Vychází ovšem z pečlivého studia archivních pramenů, dobových dokumentů, osobních svědectví a Kunderových publikovaných textů, které na stránkách jeho knihy ožívají ve výmluvných citacích stejně jako v pronikavých nebo lapidárních shrnutích. Jako působivý kontrapunkt jsou do textu zabudovány beletristicky stylizované portréty osobností, které se úzce nebo volněji dotýkají Kunderova života i tvorby jako jeho neprivilegovaní současníci, politicky výhodné inspirace nebo nic netušící oběti. Nad tímto materiálem, který v Novákově výkladu uplývá v zásadě chronologicky, vyslovuje autor přímé, odvážné soudy, případně se při nedostatku pramenných dokladů ptá po možných příčinách Kunderova jednání v životě a jeho postupech v umělecké tvorbě.
Na rozdíl od řady knih, které vznikaly v Kunderově režii, představuje Novákova práce mimořádný příspěvek samostatného výzkumu a originálně pojatého portrétu. Milan Kundera z něho vychází jako autor, který po celý život usiluje o to, aby měl nad svým obrazem před veřejností absolutní kontrolu. Jan Novák však výmluvně ukazuje, že to je úsilí nejen marné, ale především pošetilé, neboť při něm člověk ztrácí sám sebe a čím dál víc se vnímá jako představa, která původně měla být jen vnucena publiku.

Vychází ve spolupráci s nakladatelstvím Paseka

Bibliografické údaje

EAN 9788025732151
ISBN 978-80-2573-215-1
Počet stran 896
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 17cm x 23,8cm
Vydání 2020 (1. vydání)
Nakladatel Paseka, Argo

Celkové hodnocení

5 (5x)

Recenze v médiích

ct24.ceskatelevize.cz

Josef Rauvolf: Kundera podle Nováka aneb Pravda je jinde?

(...) Právě vydaná biografie Kundera – Český život a doba, kterou napsal spisovatel Jan Novák, již před svým vydáním výrazně polarizovala tuzemské kritiky a lze předpokládat, že podobně tomu bude i mezi čtenáři. Zkrátka, že se zrodila událost. Jedno je však již nyní jisté: Kundera se konečně dočkal pohledu, který nebyl v jeho režii. Pohledu, který je přitom profesionální, výtečně napsaný a vyargumentovaný...

deník.cz

Michal Bystrov: Divoké tance kolem Milana Kundery. Nová biografie strhla poprask

(...) V nakladatelství Argo vyšla skoro devítisetstránková biografie Kundera: Český život a doba. Autor Jan Novák v ní přináší svůj značně kritický pohled na obdivovaného i kontroverzního spisovatele. Kolem Novákových názorů na Milana Kunderu se okamžitě strhl poprask.

www.seznamzpravy.cz

Petr Janyška: Přistižen – životopis Milana Kundery, který vzbudil vášně

(...) Zvláštní kniha: svými obrovskými rozměry i váhou se tváří jako akademická publikace určená literárním badatelům v knihovnách, klame ale tělem. Je napsaná jako živá polemika, jako novinářská investigace Kunderova veřejného i soukromého života až do 70. let, kdy spisovatel odjel z Československa do Francie.

denikn.cz

Ladislav Nagy: Bouře kolem mlčícího spisovatele se dala čekat. Skutečně se Kundera nevrací z obavy z útlaku?

(...) Právě vychází nová kniha Jana Nováka o Milanu Kunderovi. Jan Novák se kontroverzních témat nebojí, což dokázal svou knihou o bratrech Mašínových, stejně tak bravurně zvládá životopis, což zase předvedl v knize věnované Miloši Formanovi. Přesto sepsání knihy o světově nejproslulejším českém spisovateli současnosti vyžadovalo jistou odvahu.

forum24.cz

Pavel Šafr: Válka o Kunderu ukazuje, kdo kde stojí. Novákova kniha ťala do živého

(...) Je to již téměř jistě největší kulturní aféra poslední doby. Na knihu spisovatele Jana Nováka Kundera: Český život a doba se někteří kritici doslova vrhli, aby ji pohaněli. Novák si totiž podle nich dovolil poněkud pobořit pomyslný pomník našeho největšího spisovatele a to se tu trestá. Kunderovi fanoušci v české inteligenci ale zatím dosáhli jediného. Zařídili, že jde kniha na dračku.

www.echo24.cz

Ondřej Štindl: Bude bitva o Kunderu

(...) Nechci to zakřiknout, ale vypadá to, že mariánský sloup v Praze teď čekají klidné časy. Kanonáda české varianty kulturní války je totiž už zaměřená na jiné cíle a dá se čekat, že by to tak mohlo nějakou dobu vydržet. Spisovatel Jan Novák totiž vydává skutečně obsáhlou monografii Milana Kundery, respektive jeho českých let. A hádat se o Kunderu, to už tady tak nějak umíme, máme to nacvičené.

respekt.cz

Jan H. Vitvar: Nesnesitelné bytí Milana Kundery

(...) Jsou knihy, po jejichž dočtení v člověku ještě dlouho doznívá až fyzicky nepříjemný pocit: o jejich bolavém tématu předtím nic moc nevěděl a najednou o něm ví i to, co ani vědět nechtěl. Čerstvě se k nim zařadil životopis Milana Kundery, který pod lakonickým názvem Kundera sepsal Jan Novák...

www.irozhlas.cz

Kateřina Svátková: Propracovaný, čtivý, napínavý a zároveň štiplavý a kontroverzní. Vychází kniha o Milanu Kunderovi

(...) Kniha v románové podobě velmi podrobně líčí život jednadevadesátiletého Milana Kundery i skrze vzpomínky jeho známých a přátel před tím, než v roce 1975 opustil se svou ženou Československo. Samotným Kunderou však kniha autorizována není. Proslulý autor je totiž znám tím, že si své soukromí pečlivě střeží a s médii komunikuje velmi zřídka.

Názory
čtenářů

Alice Jančová
6. 8. 2020

Souhlasím s názorem...

(...) Souhlasím s názorem Josefa Rauvolfa: Kundera podle Nováka a neb Pravda je jinde. Není všechno zlato co se třpytí. Říká zlatá vazba této knihy s pravdou uvnitř. Přečtením knihy lépe porozumíte dílu Milana Kundery i chování mnoha jiných lidí...

Anonym
4. 8. 2020

Velke diky Janu...

(...) Velké díky Janu Novakovi za tuto knihu. I když ji spousta Čechů nemůže strávit. Pročpak asi ?

XY
7. 7. 2020

Skvělé čtení....

(...) Skvělé čtení.

Anna
7. 7. 2020

Vynikající, naládované fakty...

(...) Vynikající, naládované fakty a historickým kontextem, čte se jedním dechem.

Pavel
2. 7. 2020

Mám rád spisovatele...

(...) Mám rád spisovatele Jana Nováka a opět mě nezklamal! Velmi čtivé a ano, kritické.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné