Kundera

Český život a doba

rok vydání – 2020
Doporučená cena je 798 Kč

Jan Novák, proslulý dosud svými povídkovými a románovými opusy, předstupuje nyní před čtenáře s žánrem literární biografie. Předmětem jeho pozornosti je Milan Kundera, ve světě dnes asi nejznámější spisovatel s domácími kořeny. Právě jeho „českému životu“ je věnován obsáhlý Novákův životopis, mapující ve čtyřech dílech Kunderovo rodinné zázemí, básnické počátky ve znamení stalinismu padesátých let, prominentní působení v letech šedesátých a život v hledáčku Státní bezpečnosti před odchodem do exilu v první polovině sedmdesátých let, kdy Kundera už nesměl publikovat a na veřejnosti vystupoval pod pseudonymy.
Novák nepíše standardní vědeckou biografii, ale životopis přiznaně osobní, v jehož barvitém, živém stylu lze bezpečně rozpoznat autora románu o bratrech Mašínech (Zatím dobrý) nebo povídek o Češích v Americe (Hic a kosa v Chicagu). Vychází ovšem z pečlivého studia archivních pramenů, dobových dokumentů, osobních svědectví a Kunderových publikovaných textů, které na stránkách jeho knihy ožívají ve výmluvných citacích stejně jako v pronikavých nebo lapidárních shrnutích. Jako působivý kontrapunkt jsou do textu zabudovány beletristicky stylizované portréty osobností, které se úzce nebo volněji dotýkají Kunderova života i tvorby jako jeho neprivilegovaní současníci, politicky výhodné inspirace nebo nic netušící oběti. Nad tímto materiálem, který v Novákově výkladu uplývá v zásadě chronologicky, vyslovuje autor přímé, odvážné soudy, případně se při nedostatku pramenných dokladů ptá po možných příčinách Kunderova jednání v životě a jeho postupech v umělecké tvorbě.
Na rozdíl od řady knih, které vznikaly v Kunderově režii, představuje Novákova práce mimořádný příspěvek samostatného výzkumu a originálně pojatého portrétu. Milan Kundera z něho vychází jako autor, který po celý život usiluje o to, aby měl nad svým obrazem před veřejností absolutní kontrolu. Jan Novák však výmluvně ukazuje, že to je úsilí nejen marné, ale především pošetilé, neboť při něm člověk ztrácí sám sebe a čím dál víc se vnímá jako představa, která původně měla být jen vnucena publiku.

Vychází ve spolupráci s nakladatelstvím Paseka

Bibliografické údaje

EAN 9788025732151
ISBN 978-80-2573-215-1
Počet stran 896
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 17cm x 23,8cm
Vydání 2020 (1. vydání)
Nakladatel Argo, Paseka

Související
akce

2Červenec
Jan Novák: Z Kolína ke Kunderovi
Divadlo 12, Čs. legií 12, Ostrava
Všechny události

Recenze v médiích

respekt.cz

S Janem Novákem o jeho románu Kundera

(...) Proč jste se rozhodl věnovat čtyři roky svého života, kdy jste sbíral veškeré dostupné materiály, zrovna Milanu Kunderovi? Nečekal jsem, že mi to bude trvat celé čtyři roky, odhadoval jsem to tak na dva. Kundera je velký spisovatel s komplikovanou historií. Začalo to tím, že jsem jednou čekal na tramvaj, dlouho nejela, tak jsem si odskočil do antikvariátu, kde jsem objevil vydání jeho básnické sbírky o Juliu Fučíkovi Poslední máj. Šlo o třetí vydání z roku 1963, když už Kunderovi vyšel první sešit povídek Směšné lásky, kdy se schylovalo k pražskému jaru a on měl stále potřebu znovu vydávat svou socialistickorealistickou poezii.  

video.aktualne.cz

Kundera byl manipulátor, lže o svém životě, má na svědomí udání lidí, říká Novák

(...) Milan Kundera je vynikající spisovatel, ale jako člověk je velice složitý, říká Jan Novák, autor knihy Kundera - Český život a doba. Světoznámý autor podle Nováka lhal o svém životě, dělal si legraci z lidí, kteří nic nevěděli a udal člověka, který kvůli tomu skončil na 14 let ve vězení. Novák se s Kunderou nesetkal, žádal ho o rozhovor, Kundera prý ale na prosbu nereagoval.

denikn.cz

Kundera byl příkladem morálního relativismu. To, co jsem o něm zjistil, mě šokovalo, říká jeho životopisec Jan Novák

(...) O málokteré knize se tak hodně mluvilo ještě před jejím vydáním. Mohou si za to trochu i literární badatelé. Až dosud jsme si museli vystačit bez biografie jednoho z nejznámějších českých spisovatelů – Milana Kundery. Jan Novák žádným literárním vědcem není. Přesto se na několik let ponořil do Kunderova života a přinesl o něm víc detailů, než byste možná chtěli znát.

plus.rozhlas.cz

Jan Novák: Kundera

(...) Novákova kniha ukazuje, že Kundera zvrácené myšlence komunismu věřil do posledních chvil, říká Vitvar z Respektu

lidovky.cz

Jana Machalická: Kundera není nekritizovatelný, ale takový zavilý hnojomet si nezasloužil

(...) Monografie Jana Nováka o Kunderovi ještě nevyšla, a už se o ni strhl boj – nic lepšího si nakladatel nemůže přát. Z rozhovorů, které s autorem vyšly, mimo jiné vyplývá, že nebude nouze o pikanterie, a co si budeme nalhávat, ty čtenářstvo hodně zajímají. To, co se zatím o knize, potažmo nyní nově o Kunderovi napsalo, ale vypovídá hlavně o nás, o naší rozdělené společnosti a černobílém vidění.  

magazin.aktualne.cz

Vyjde Novákova kniha o Kunderovi. Vznikala čtyři roky, nabídne mravní postoje

(...) Autor čerpal z veřejně dostupných zdrojů včetně archivů komunistické Státní bezpečnosti. V textu se snaží vyvrátit i podle něj Kunderou pečlivě konstruované mýty o sobě samém.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné