Kacířství

Eseje proti pokroku a jiným iluzím

rok vydání – 2006
Doporučená cena je 288 Kč

Anglický filozof a politolog John Gray pokračuje ve vytříbeném, přitom však velmi břitkém, až nelítostném odhalování klamné iluze lidstva, která se nazývá víra v pokrok. Eseje původně vznikaly pro londýnský týdeník New Statesman, lze je tedy považovat i za svého druhu komentáře ke světovému dění na prahu 21. století. Gray, u nás známý zejména knihami Slamění psi či Dvě tváře liberalismu, vidí lidskou historii nikoli jako vzestupnou spirálu vedoucí do vysněného lepšího světa, ale jako nekonečný cyklus, v němž na sebe vzájemně působí proměnlivé znalosti a neměnné lidské potřeby. Jediné, čeho můžeme dosáhnout, je snažit se zkrotit drsnější instinkty člověka-divocha a drobnou prací omezovat síly, které hrozí, že nás zničí.

  • kniha
Překlad

Bibliografické údaje

EAN 9788073630607
ISBN 80--72-03-7-79--X
Počet stran 224
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 13,5cm x 20,5cm
Vydání 2006 (1. vydání)
Nakladatel Dokořán, Argo

Celkové hodnocení

5 (2x)

Názory
čtenářů

Hora, Konětopy nehodnoceno
4. 12. 2007

Naprosto precizní práce Johna Graye...

(...) Výborné dílo, které ukazuje zcela trefně, v jakých falších a iluzích dnešní převážně konzumní společnost žije. Poněkud jsem nepochopil absurdní hodnocení Hršpachyldy, který hledal význam slova kacíř a nebyl schopen si evidentně přečíst anotaci knihy a její obsahovou složku. Knihu vřele doporučuji všem otevřeně smýšlejícím čtenářům se zájmem o politickou filosofii.

Hršpachylda, Ostrava nehodnoceno
1. 11. 2007

katastrofa...

(...) Vůbec mi to nepomohlo hledám význam slova kacíř a nikde to nemůžu najít.

Salašák, Chlumčany nehodnoceno
7. 8. 2007

Excelentní kniha...

(...) Kacířství je práce, kterou John Gray mistrovským způsobem boří hranice běžného vnímání světa a jeho chodu. Boří iluze a falešné domněnky, které má valná většina lidí zažité jako jasné pravdy a jimiž je řízena jejich optika náhledu na život a dění ve společnosti a světě. Vřele doporučuji každému, kdo chce procitnout z umělého světa.

tigre, praha
29. 10. 2006

super...

(...) taky se pripojim - gray mi prijde v soucasne dobe asi nejvic inspirujici a nejaktualnejsi filozof - slamnene psy mam jeste o trochu radsi ale kacirstvi je taky super :)

Zummer, Brno
20. 6. 2006

Lahůdka...

(...) Kdo koupil, neprohloupil: co věta, to perla. Jsem rád, že někdo tak brilantně zformuloval, co člověk jen tak neurčitě a temně tuší. Ovšem pane Grayi, dávejte na sebe pozor, neboť obecný lid nemá rád, když mu někdo sahá na iluze. Se zlou se potážete, to je jisté.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné

Další knihy tvůrců titulu

Tento překladatel u nás momentálně nevydává žádnou jinou knihu.