Jeden den

rok vydání – 2011
Doporučená cena je 358 Kč

"Přátelství je někdy míň než láska"

Představte si, že někdy během střední školy potkáte člověka, který vám tak přiroste k srdci, že už ho nikdy nedostanete z hlavy. Chodit spolu ale nezačnete. Přesně to je případ Dextera a Emmy, kteří jsou přátelé už dvacet let - od osmaosmdesátého se setkávají vždy po roce. Je samozřejmě jen otázka času - i když nepřiměřeně dlouhého - než se z takového vztahu vyklube něco víc, než jen návštěva muzea a výroční večeře.

Úspěšný román ze současné Anglie vypráví příběh o tom, že skutečné přátelství mezi mužem a ženou není možné, a musí buď skončit, anebo se proměnit v něco jiného, a také o tom, že si ty nejzákladnější věci uvědomíme, až když je pozdě. Vtipně napsaný příběh, ale skrývá nejen úsměvné a citlivě napsané sondy do lidských citů. Vztah, který přešel od náhodné známosti na jednu noc po věrné i nevěrné přátelství až k hluboké lásce a krátkému manželství jakoby mimochodem pod komickým nátěrem ukazuje změny zvyků, mravů a politiky v Británii posledních dvaceti let. Hlavním tématem příběhu se více než klasická "lovestory" stávají pocity osamělosti a hloubka rozporu mezi mladickou nesmiřitelností a kompromisy, které jsme nakonec schopni tolerovat.

Podle knižní předlohy vznikl film, pod jehož režií je podepsán Lone Scherfig. V chytré a poutavé romantické komedii Jeden den se vedle Anne Hathaway objeví zatím ještě neokoukaný Jim Sturgess.

  • kniha

Bibliografické údaje

EAN 9788025703731
ISBN 978-80-257-0373-1
Počet stran 434
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 15cm x 21cm
Vydání 2011 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

4 (5x)

Názory
čtenářů

Bihary michal
20. 12. 2013

Stěží přestat...

(...) Byl jsem u kamarádky na návštěvě, než mi udělala kafe, zkoukl jsem její knihovničku a povytahoval asi pět knih, které jsem neznal, ptám se jí zda by mi jednu z nich nepůjčila, odpověděla, že za všech pět by dala ruku do lisu a že to je těžká volba, já šáhl po Nichollsovi a jak se, hned ten samý večer, ukázalo byl to dobrý tah!

Kunc Vojtěch
18. 2. 2013

Jeden den...

(...) Knížka plná klišé, jenže perfektně napsaných klišé. Čte se opravdu jedním dechem od první strany.

Veronika Háková
24. 5. 2012

Jeden den...

(...) Příjemné, lehké čtení, které je nadopováno realističností a nevšedními životními zvraty.

Jindra07
9. 9. 2011

Skvělý román, české zpracování mu škodí!...

(...) Jeden den jsem četla v angličtině ještě než vyšel tady a byla jsem jím nadšená. Nejen příběh dvou zajímavých osobností a jejich lásky, ale hlavně ten rozvoj člověka v čase a měnící se názory, to mě na tom asi fascinovalo nejvíce, protože bylo všechno velice důvěryhodně zachyceno. Bohužel český překlad jak už tu kdosi zmínil je lajdácký a anotace je taktéž nepřesná. Jinak ale vřele doporučuji.

Jiří Koukal
15. 8. 2011

Nepovedené vydání...

(...) Obvykle se nepočítám mezi pisatele stížností, nicméně vydání knihy "Jeden den" Davida Nichollse mě nutí rozšířit řady rozhořčených kverulantů. Román jsem si zakoupil jako lehké letní čtení a v tomto ohledu mě autor nijak nezklamal. Kvalitu knihy bohužel notně sráží množství překlepů, které je na text procházející redakční úpravou větší než malé, a z hlediska čtenáře neobyčejně frustrující. Opravdu podezírám Argo z toho, že konečnou tiskovou verzi textu nikdo nečetl. Jak jinak si lze vysvětlit všechny ty chyby, které by ihned opravil i běžný textový editor se zapnutou kontrolou pravopisu? Připočteme-li ještě i místy toporný překlad (namátkou s. 415: V jednu chvíli ale musela nechat Emma předat fotoaparát Tilly, protože na sérii snímků tu konečně je ona sama…), stává se z oddechové knihy skoro kantovské pojednání, kde musí čtenář každou druhou větu přečíst několikrát, aby porozuměl jejímu významu.

ca1ja@seznam.cz, nehodnoceno
27. 4. 2011

osudová...

(...) ...nacházela jsem se a ztrácela...tolik společného mají Dex a Em s námi...co nám bylo-náct v roce 88´,poutavý román plný smutku a pravdy o životě,plný vtipu a nekonečné lásky...DOPORUČUJI a zvedám palec nahoru. Snad se dá očekávat průběh celého příběhu, ale mě i tak překvapil...je to moje kniha čtená jedním dechem...

Ondra, Praha nehodnoceno
14. 4. 2011

Chytla mě od první stránky...

(...) Některé knihy jsou mi milé od prvního pohledu. Už když jsem viděl přebal Jednoho dne, měl jsem chuť ho přečíst. Emma a Dexter si mě získali hned po první stránce a hrozně mě bavilo číst dál. Asi v polovině knihy přišel její vrchol. Řekl bych, že od tohoto momentu je zbytek trochu slabší, jakoby jednoroční historky autora trochu vyčerpaly, nebo vyčerpaly mě :-) Každopádně si kniha i přes tento pocit udržela spád, zajímavost a mou pozornost. Jen toho pláče bylo na konci nějak moc. Dexter i Emma (hlavně Emma) jsou hrdinové, kterým člověk rozumí a chápe, proč dělají to, co dělají. Díky tomu jsem je měl upřímně rád a na konci knížky mi bylo, jako bych přišel o opravdu dobré kamarády.

Holka s knížkou z Koh Ru, Praha nehodnoceno
11. 2. 2011

Nečekaně dobrá knížka...

(...) Celkem od začátku se dá odhadnout, jak se charaktery postav budou vyvíjet, do jakých problémů se dostanou a jak to bude končit, ale kupodivu to vůbec nevadí. Je to strašně nápaditě a příjemně napsané. Knížka se dá přečíst jedním dechem. Určitě na ní budu dlouho vzpomínat a pořídím si jí domů v češtině. Dá se očekávat její děj, ale nedá se očekávat ten krásný pocit po přečtení. Mám pocit, jako by Emma s Dexterem byli mí staří známí. Velmi doporučuju. Tuhle knížku jsem náhodou našla v Kambodži v jednom hostelu na poličce, kde turisti nechávají knížky, co přečtli, aby je nemuseli tahat s sebou třeba dalších několik měsíců a kde si vyberou jinou, takovou, co ještě nečetli. V oficiální recenzi na tomto webu je uvedeno několik podstatných nepřesností. Emma a Dexter se nepotkají na střední škole, ale na konci vysoké. Dále se vídají různě často, nikoli jen jednou za rok 15.července, kdy knížka vypráví děj. V podmínkách pro psaní recenzí se píše, že nebudou uvedeny recenze, ve kterých je 'hodnocení komentářů a recenzí od jiných čtenářů'. No, autor oficiální recenze tu knihu určitě nečetl, tak to snad projde.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné