Poprvé vychází další z Tolkienových příběhů. Húrinovy děti jsou tragickou pověstí o prokletí a zkáze rodu velkého lidského bojovníka z konce prvního věku Středozemě.
Po Hobitovi a Pánu prstenů jsou třetím Tolkienovým příběhem z fantastické Středozemě. Autor knihu za svého života pouze rozepsal, pracovat na ní začal dokonce už v pětadvaceti letech. Z Tolkienových poznámek sestavil Húrinovy děti do finální podoby jeho syn Christopher, který je držitelem autorských práv na odkaz slavného spisovatele.
Christopher Tolkien je na otcovu tvorbu známý odborník. Už v roce 1977 sestavil z fragmentů knihu Silmarillion, sám publikoval množství tolkienovské sekundární literatury a zejména map souvisejících s jeho ságami. Práce na Húrinových dětech mu ovšem trvala celých třicet let.
Příběh, považovaný za nejtragičtější z celé Tolkienovy mytologie, byl inspirován severskou ságou o Sigurdovi drakobijci a pověstí O Kullervovi z finské Kalevaly. Odehrává se ke konci bájného prvního věku historie světa, kdy elfové podporovaní částí lidí již prohrávají svou dlouhou válku se zlomocným pánem Středozemě Morgothem, kdysi jedním z mocných duchů, kteří se podíleli na utváření světa, který však z pýchy a touhy po moci propadl zlu.
V poslední velké bitvě, v níž padlo několik elfských a lidských království, byl statečný lidský náčelník Húrin zajat Morgothem. Protože se před ním odmítl pokořit, Morgoth vynesl nad jeho rodinou kletbu: „Na všechny, které miluješ, má myšlenka dolehne jako mrak Sudby a přivede je do tmy a zoufalství. Kamkoli půjdou, vyvstane zlo. Kdykoli promluví, jejich slova poskytnou špatnou radu. Cokoli učiní, obrátí se proti nim. Zemřou bez naděje, proklínajíce život i smrt.“
Děj knihy líčí dlouhý zápas Húrinova syna Túrina s prokletím. Túrin se stane velkým bojovníkem proti Morgothovým přisluhovačům, omylem však zabije nejlepšího přítele a pak svou radou způsobí zkázu jedné elfské říše. Zdrcen se pokusí začít znovu jinde a pod jiným jménem.
Zdá se, že konečně unikl, a dokonce se šťastně ožení. Potom však do země vstoupí Morgothův nejnebezpečnější sluha, drak Glaurung. Túrin se s ním utká a zabije ho. V okamžiku triumfu se však dozvídá, že nejtěžšího zločinu se dopustil proti své sestře, kterou neznal. Morgothova kletba se naplní a příběh Húrinových dětí končí.
Originální anglické i toto české vydání knihy ilustroval Alan Lee, jeden z nejoblíbenějších malířů tolkienovské literatury, jenž za uměleckou práci na části filmové trilogie Pán prstenů Návrat krále získal v roce 2004 Oscara.
EAN | 9788025705704 |
Počet stran | 220 |
Jazyk | česky |
Produkt | kniha |
Vydání | 2012 (1. vydání) |
Nakladatel | Argo |
(...) Tolkien je dle mého názoru jedným z nejlepších autorů fantasy. Húrinovi děti jsem si přečetl na doporučení známeho. První řádky knihy se nijak neodlišovaly od Tolkienových ostatnch knih, ale s postupem k dalším kapitolám se příběh postupně stával temnějším a temnějším. Přiznám se, že poslední tři kapitoly na mě působily až depresivním dojmem. Jsem rád, že jsem si knihu přečetl, ale jednou mi to bohatě stačilo a rozhodně bych po ní podruhé nesáhl. Je třeba vyzdvyhnout Tolkienův vyjímačný vypravěčský talent a jeho syna musím pochválit, že dokázal jednotlivé střípky poskládat tak, že z nich vznikl ucelený příběh. Pokud by se mě někdo zeptat, zda bych mu knihu doporučil, tak určitě ano.
(...) Ten kdo srovnává s jinými(staršími) verzemi tohoto příběhu zapomíná, že jde jen o útržky a sbírku odporujících si verzí, pan Christopher odvedl vynikající práci a opravdu složil celé puzzle tak, že dává (i přes mezery tam, kde to jeho otec nestihl rozvést), ucelený dojem. I díky
(...) Koho děsí ona tragičnost, tak by si měl nalistovat kapitolu Húrinova a Morgotova slova(případně odpovídající pasáž ve starších verzích), Húrin tam tvrdí, že Morgoth nemůže lidi pronásledovat za hranice smrti (která i díky Tolkienově katolickému vyznání není pro postavy konečnou stanicí)... tenhle aspekt samozřejmě nesnižuje utrpení postav a není dostupný všem čtenářům, ale měl by zaznít jako obrana proti zoufalství (které často Tolkien pranýřuje jako nejhorší chybu, které se může člověk dopustit)
(...) Myslím si že si v tom každý najde svůj kousek ,i když je viditelné že příběh je neúplný a upravený ,ale je to příběh s dobrou zápletkou a s velkolepým i když tragickým vyustěním.
(...) negativními ohlasy ... každý si mohl najít o knize předem nějaké informace, a já jsem si ji rozhodně kupoval s tím, že se dozvím máloco nového proti příběhu Húrinových dětí v jiných Tolienových knihách ... nic zásadního navíc zde opravdu není. To ale neznamená, že je kniha špatná, naopak, je to určitě jeden z nejlepších Tolkienových příběhů ... pokud někdo brečí nad tím, že je drahá, nemusel si ji kupovat, pokud brečí, že tam nic nového není, měl se chovat jako zodpovědný čtenář, a nejdřív si o ní něco zjistit ...
(...) Četl jsem všechny Tolkienovi knihy týkající se Středozemě,které byly vydány v češtině a tak jsem si prostě nemohl nechat ujít vydání Húrinových dětí a jsem velmi spokojen.Přesto bych se ale rád zeptal jestli toto nakladatelství chystá vydat i všechny díly Historie Středozemě od pana Tolkiena,protože tyto díla ještě nebyla vydána v češtině a mě by velice zajímala,navíc jsem se dozvěděl že údajně jedině toto nakladetelství má v Čechách práva na vydání těchto knih.Proto se ptám:
(...) Kniha je určitě skvělá a znalec ji doma mít musí. Potíž je však v tom, že za tu cenu se čtenář dozví jen málo věcí navíc oproti Sillmarilionu. Jde spíš o perferktně načasovanou komerční záležitost.
(...) Húrinovy děti je skvěle napsaný příběh ze 'Starých časů', o tom není třeba pochybovat. Tolkien je právem považován za klasika nejen fantasy literatury. Co mě ovšem zaráží je to, že příběh vychází poprvé. Základ příběhu byl už v Silmarillionu, ale vyšla i kniha Nedokončené příběhy (MF 1994), kde je tento příběh vylíčen podrobněji. Srovnáte-li příběh z této knihy s Húrinovými dětmi, dojdete k závěru, že se zase až o tak nový počin nejedná. Změn je opravdu poskrovnu a většinou kosmetických. Proč je tedy všude prezentováno, že vychází poprvé?
(...) Ačkoliv jsem ke knize přistupoval rezervovaně, po dočtení jsem nadšen. Domnívám se, že Húrinovy děti se směle vyrovnají Pánu prstenů (a dalším), v nečem jej dokonce předčí. Začátek je sice takový zdlouhavý, což je ale dáno vazbou na Silmarillion a jeho povahu. Posléze se děj jaksepatří rozběhne. Nedomnívám se, že by byl nějak extra předvídatelný, ačkoliv v mnohém obeznámenému čtenáři jistě napoví znalost dějin Středozemě i žánru ság. Osobně vyzdvihuji temný příběh, svou menší plochou ucelejnější a více přímočarý. Ačkoliv Tolkien ani svou nejslavnější trilogii nezakončil jednoznačným happyendem, v tomto příběhu je konec ještě diskutabilnější. Dobrý nebo špatný? Záleží na stanovisku každého pozorovatele. Podle mého názoru, Húrinovy děti jednoznačně ukazují autorovu odbornou erudici i literární dovednost a jsou srovnatelné s původními ságami. Dílo hodné Mistra. Důležité je podotknout, že Christopher Tolkien příběh pouze sestavil v souvislé vyprávění, aniž by jej 'jakkoli autorsky dotvářel.' Čili přes původní skepsi k plavbě na vlně kulminace tolkienovské popularity (sám J. R. R. T. byl přece více než náročný a dlouho trvalo než text uznal za vhodný k publikaci) jsem rád, že příběh o Húrinovi a jeho rodu spatřil světlo světa.
Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.