Bydlim v Nuslích

rok vydání – 2016
Doporučená cena je 248 Kč

"Atypický, kompozičně pozoruhodný román Bydlim v Nuslích je druhou knihou výtvarnice Daniely Šafránkové. Je spleten ze tří dějových linií – tří samostatných pramenů, které se vzájemně prolínají a v závěru vytvoří jeden jediný proud. Nejsilnější z pramenů čtenáře zavede do současného jihočeského městečka Lázně Toužim: zpoza oceánu sem přijíždí expert na srdeční choroby, doktor Černý. Zdá se ale, že nejde o ledasjakého „srdcaře“ – možná jde o čerta na misi za hříšnými dušemi. Jeho přítomnost v městečku rozvíří zapomenutá dramata, vytvoří dramata nová a krásný doktor poslouží místním obyvatelům jako zrcadlo, v němž se odrážejí jejich představy, touhy a nesplněná přání.
Druhý pramen vyvěrá z historie – jde o deníkové záznamy vojína G. S. z první světové války, které velice autenticky popisují jeho válečnou pouť přes východní Polsko až do ruského zajetí v dalekém Turkmenistánu a pak zpět do vlasti. Třetí pramen nese vyprávění malého Augustina, jenž vyrůstá v normalizačním Československu, konkrétně v pražských Nuslích – groteskně pokroucená každodennost, podivná doba nedoříkaných vět, dlouhých front na cokoliv a chatařské svobody je v bezprostředním dětském podání prazvláštně snová. Augustinovo dětství končí spolu s vládou komunistů a vyprávění téměř filmové se přenese na americký kontinent.

Vydání knihy podpořilo Ministerstvo kultury České republiky.

  • kniha

Bibliografické údaje

EAN 9788025717363
ISBN 978-80-257-1736-3
Počet stran 248
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 13,5cm x 21cm
Vydání 2016 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

5 (13x)

Názory
čtenářů

Dita S
14. 11. 2017

netradičně a zajímavě psaná kniha se třemi …...

(...) netradičně a zajímavě psaná kniha se třemi dějovými liniemi je velmi příjemné čtení s vtipným a překvapivým rozuzlením . dala bych i více hvězdiček než jen pět.

klára spáčilová
16. 10. 2016

prima čtení… i na pokračování...

(...) Knížku Bydlim v Nuslích jsem si původně vzala na letní dovolenou. Bohužel les, krásné počasí a přátelé mě od ní odvedli. Ležela mi pak dlouho na nočním stolku. Tak jsem po ní sáhla v dušičkovém počasí. Zjistila jsem, že si začátek nepamatuji a že mi to "va". Uvařila jsem si čaj a začala číst znovu. Sobotní mlhavý, zamračený a studený den utekl jedna dvě. Zajímavé spletené příběhy, nuselské prostředí (mně tak dobře známé a blízké), přemýšlení nad tím, kdo je kdo, kdo byl kým, jak to vlastně je, jak to vlastně bylo a jak to bude. Děkuji, Danielo, za krásný den... za prima knížku.

Alena Michalová
5. 9. 2016

Letní dovolenková četba...

(...) Ideální letní četba! Lehké a zábavné čtení se zajímavým rozuzlením tří zauzlených příběhů. Každého, kdo zažil podzim totalitního režimu u nás, zaujme a velice pobaví úryvky z deníku chlapce, který se pere s realitou osmdesátých let. Přinesla však porevoluční doba jiný, morálně lepší svět? Odpověď na tuto otázku můžete najít v současném příběhu slečny Mlady, který se s pasážemi z chlapcova deníku prolíná. A aby toho nebylo málo, nahlédnete ještě do jiného údobí našich dějin, do dob Rakouska-Uherska a první světové války, kam vás zavede voják rakousko-uherské armády, později legionář v Rusku. Všechny tři příběhy se v závěru nečekaně za přispění vyšší moci propojí. Pokud jste zvědaví, jak, hurá do čtení!

Lena
15. 7. 2016

Bydlím v Nuslích...

(...) S čertem se v české beletrii moc často nesetkáte - leda v pohádkách. Doktor Černý je nejen velký fešák, ale možná i čert a má něco za lubem s dívkou Mladou. -Kluk z Nuslí zažije rok 89 a čeká ho daleká cesta, Pradědeček legionář po sobě zanechal (skoro) autentické dopisy... Postavy v novém románu Daniely Šafránkové jsou různorodé, děj pestrý. Doporučuji.

Marie Trnková
27. 6. 2016

Poutavé čtení...

(...) Milá Danielo,
tento týden jsem dočetla Tvou druhou knihu a moc mě bavila. Všechny tři příběhy mě zajímaly, nechybělo napětí, v závěru se vše pěkně propojilo. Četla jsem všude, dokud jsem nebyla u konce. Takhle čtu jen tehdy, když mě kniha pohltí a ta Tvoje mezi ně patří !

Díky a pokračuj v psaní :-)
Marie Trnková

Monika Silberová
23. 6. 2016

Milé čtení...

(...) Milý, napínavý a vtipný román, zajímavě napsaný, velmi čtivý. Doporučuji!

Veronika
18. 6. 2016

Přečtete jedním dechem...

(...) Těžké bylo knížku odložit. Všechny tři dějové linie jsou velmi napínavé, nedočkavě jsem čekala, co bude dál. Román má dynamiku, ale je to i vtipné a lehké. Jistě se nebudete nudit.

Marcela
1. 6. 2016

Něco nového a k přečtení...

(...) Autorka opět nezklamala - velmi čtivé, zajímavá forma, svěží a poutavé čtení, zajímavé téma. Opět spokojenost :)

Jana
30. 5. 2016

Určitě doporučuji...

(...) Krásně napsaná kniha, čtivá, svěží a moderní.

Jitka
21. 5. 2016

Doporučuji!...

(...) Několik posledních generací zažilo velmi odlišná období. Tři dějové linie románu Bydlím v Nuslích tuto skutečnost odrážejí. Příběh ze současnosti je svět, který je nám sice známý, je to ale stále život plný nečekaného, někdy i tajuplného. Jako dítě jsem také bydlela v Nuslích, stejně jako hrdina druhého příběhu. Při četbě jsem se tam mnohokrát ve vzpomínkách vrátila, často s úsměvem na rtech. Do obou dějových linií zaznívá příběh třetí z doby válečné (ne až tak dávné, jak by se mohlo zdát). Pokud jste knihu nečetli, doporučuji, máte se na co těšit.

Sobík
19. 5. 2016

čtěte, nudit se nebudete...

(...) Omlouvám se, nějak mi nenaskočil správný počet hvězdiček. Hodnotím plným počtem. Sobík

Jirka
17. 5. 2016

Svěží vítr v české literatuře...

(...) Nová kniha Daniely Šafránkové s názvem v ryzí "pražštině" Bydlim v Nuslích představuje vítané zpestření v současné české literatuře. Příběhy tří osob se odehrávají v různých dobách, spějí ale neúprosně k bodu vzájemného setkání. Autorka důsledně používá v jejich příbězích autenticky jazyk, což zvláště v příběhu českého legionáře muselo představovat dost pernou práci. Kniha je druhým dílem Daniely Šafránkové po úspěšném americkém minirománu Anísa a my se můžeme těšit na další příběhy této výtvarnice a spisovatelky.

Hanka
17. 5. 2016

napínavé čtení...

(...) Plné napětí a citů, úžasné
Hanka

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné