Bohyně malých vítězství

rok vydání – 2015
Doporučená cena je 398 Kč

Institut pokročilých studií, Princeton, 1980. Ředitel pověří mladou dokumentaristku Annu Rothovou, aby získala archiv Kurta Gödela, nejuzavřenějšího a nejuhrančivějšího matematika 20. století. Anna se proto musí spřátelit s ovdovělou Adélou Gödelovou, známou fúrii, která archiv, vědecky neobyčejně cenný, odmítá vydat; zřejmě proto, aby si vyřídila staré účty s princetonskou vědeckou komunitou. Hned při prvním setkání Adéla Anniny úmysly prohlédne. Proti očekávání ji nevyhodí, ale určí pravidla hry. Stará paní ví, že brzy zemře, a potřebuje vyprávět příběh, který nikdo nechtěl slyšet. Od zářivé Vídně třicátých let po poválečný Princeton, od anšlusu po maccarthismus, od konce pozitivistických ideálů po nástup nukleárních zbraní tak Anna objevuje životní dráhu génia, který neuměl žít, a ženy, která uměla jen milovat.

Spisovatelka Yannick Grannecová je původním povoláním grafička a ilustrátorka. Po maturitě na gymnáziu s přírodovědným zaměřením a uměleckém studiu absolvovala vysokou školu École nationale supérieure de création industrielle, kde v roce 1994 získala diplom průmyslové designérky. Velmi se zajímá o matematiku a poté, co napsala několik knížek pro děti, vydala v roce 2012 svůj první román Bohyně malých vítězství. Dnes žije v Saint-Paul de Vence a věnuje se psaní.

  • kniha

Bibliografické údaje

EAN 9788025712429
ISBN 978-80-257-1242-9
Počet stran 412
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 15cm x 21,2cm
Vydání 2015 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

5 (1x)

Názory
čtenářů

maman1951
19. 1. 2016

Absolutní špička...

(...) Ačkoli je mi matematika poměrně vzdálená, v knize, která se matematikou a logikou poměrně dost zaobírá, mně naprosto dostala. Dějová struktura, informace o logice i o životě známých matematiků, všechno je nesmírně zajímavé. Špička. Rozhodně se kniha nedá přečíst na jeden zátah, chce to pomalu vychutnat. Ale určitě ji neodložíte jako příliš nudnou a suchopárnou. Doporučuji k nahlédnutí, sama jsem si jí zařadila mezi ty, které mi učarovaly.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné