Co způsobuje koronavirová blokáda ve světě knih

Dominový efekt není jen výborná kniha Václava Vokolka, dominový efekt právě všichni zakoušíme na vlastní kůži v realitě. V Argu se projevil rušením akcí: pěkně jedna po druhé nám padají několik týdnů promýšlené a domlouvané autogramiády, besedy, setkání. Ale pracujeme na tom, abychom byli připraveni, a jakmile nám to koronavirus, vláda nebo literární božstvo umožní, začneme dominové hranolky stavět znovu do úhledné řady za sebou jdoucích knižních událostí.

V rámci našeho francouzského března nás měla navštívit Anne Delaflotte Mehdevi a představit své Divadlo světla, Lenka Horňáková-Civade zase měla prezidentovat prvnímu udělení Goncourtovy ceny – výběru ČR. Kromě toho měly obě dvě naplánované besedy v knihovnách a školách. Francouzský institut v Praze, se kterým spolupracujeme, ale zrušil všechny své aktivity, a obě autorky se po pečlivé úvaze rozhodly neriskovat, že uvíznou v pasti české nebo francouzské karantény, a odložily svou cestu na podzim. Nic není ztraceno, Anne přijede pravděpodobně v září, Lenka v listopadu, všechno se včas dozvíte. Z toho je ovšem vidět, že vládní opatření postihlo i akce pod 100 návštěvníků (do Konšelského salonku Novoměstské radnice by se vás tolik stejně ani nevešlo).

Nemá cenu popisovat všechny padající kostičky, které způsobily, že bohužel odvoláváme i křest knihy Ondřeje Štindla Až se ti zatočí hlava, a které dost pravděpodobně ohrozí průběh nebo rovnou konání další důležité březnové akce: Velký knižní čtvrtek je plánován na 19. 3., ale je možné, že už v téhle chvíli, kdy tento text píši, se hrací kostky začínají kácet jedna po druhé. Velkou radost z několika nominací našich knih na letošní cenu Magnesia Litera trošičku kalí obava, že ani tato událost neproběhne, jak má, a že si tedy 7. dubna nebudeme moct napjatě okusovat nehty u přímého přenosu vyhlašování vítězů, notabene přímo v sále s našimi autory. Ale to předbíhám, naději žádný virus nezničí! Každopádně nás sledujte, o všem vás včas zpravíme.

Pokud máte to štěstí, můžete pracovat z domova a uspořádat si den po svém, nebo tu smůlu, že jste zavřeni v karanténě, ať už je to kvůli tomu zatracenému koronaviru, nebo kvůli jiné chorobě, zpříjemněte si domácí vězení četbou. Nevíte-li, po jaké knize sáhnout, zúčastněte se naší březnové soutěže (více informací níže) – můžete vyhrát hned několik knih najednou a láhev vína k tomu. Využití další z cen, jíž je IF Pass, bude nejspíš nutné na čas odložit, ale i na tu nakonec dojde, jakmile budeme moci začít opět kulturně žít.

Buďte zdrávi a čtěte!

A nezapomeňte na soutěž!

Až do 31. 3. můžete soutěžit o zajímavé ceny. Stačí, když na e-mail soutez@argo.cz správně odpovíte na otázku:

Kteří francouzští autoři (alespoň 2 jména) získali Goncourtovu cenu/Prix Goncourt za knihu, již vydalo nakladatelství Argo?

První týden v dubnu vylosujeme 3 výherce, kteří se mohou těšit na tyto ceny:

  1. cena: 5 knih francouzských autorů z našeho výběru, 2 IF Passy nebo 2 láhve francouzského vína
  2. cena: 3 knihy francouzských autorů z našeho výběru, 2 IF Passy nebo 2 láhve francouzského vína
  3. cena: 3 knihy francouzských autorů z našeho výběu, 1 IF Pass nebo 1 láhev francouzského vína


Knihy lze vybrat z 24 titulů zde.

Více o IF Pasu najdete zde.