Český Goncourt udělen a my z něj máme radost

Slimani

Nepochybně nejznámější francouzskou literární cenou je Prix Goncourt neboli Goncourtova cena. Když se každý rok na začátku listopadu uděluje, je pařížská restaurace Drouant, kde zasedá její porota, v obležení novinářů i čtenářů. Cena má i několik národních odnoží (tzn. vybírají ji frankofonní čtenáři z jiné země, než je Francie), k nimž se podruhé připojila i Česká republika.

Bylo by to už potřetí, ale zamotala to pandemie. První prezidentkou české komise měla být Lenka Horňáková-Civade, nakonec se ale cena udělovala pod jiným názvem a v jiném režimu, bylo to něco jako nulté kolo. Vloni, když už šlo tedy opravdu o prvního českého Goncourta (neboli o Goncourtovu cenu – výběr ČR), se dohledu nad komisí ujal Laurent Binet a letos jí předsedala Leïla Slimani, oba byli v daný rok také hosty pražského veletrhu Svět knihy, během nějž se cena vyhlašovala. Skoro to vypadá, že Argo je výhradním dodavatelem goncourtovských prezidentů. Tak uvidíme za rok…

Binet

Český Goncourt probíhá tak, že ze 4 nominovaných knih, které se dostaly do posledního kola Prix Goncourt ve Francii, svého laureáta vybírají čeští studenti francouzštiny. Letos to bylo 16 porotců ze 7 českých a moravských univerzit a rozhodovali se mezi La fille qu’on appelle od Tanguye Viela, Enfant de salaud od Sorje Chalandona, S’adapter od Clary Dupont-Monod a La plus secrète mémoire des hommes od Mohameda Mbougara Sarra. Všechno pořádá Francouzský institut v Praze. A stejně jako ve Francii i v ČR vyhrál Mohamed Mbougar Sarr s knihou, která pod názvem Nejzasutější vzpomínka na lidi vyjde česky… ano, v Argu! Moc se na to těšíme! Těšit by se rozhodně měli například všichni milovníci knih Roberta Bolaña (a zdaleka nejen proto, že Sarra překládá skvělá bolañovská překladatelka Anežka Charvátová), Laurenta Bineta a vůbec všech autorů historických a literárních fabulací, všichni, které baví hledat v textech skryté odkazy a rádi s autorem hrají cosi jako intertextuální pexeso. Sarr je vezme do Afriky, do Paříže, do Jižní Ameriky, vymete s nimi kdejaký večírek, ale taky celé století, protože hlavní hrdina je posedlý pátráním po fiktivním „černém Rimbaudovi“ – ovšemže inspirovaným skutečným záhadným autorem. Jak napsala jedna čtenářka, je to „napínavý, podnětný a zlomyslný, mistrně napsaný literární thriller“. Bude to jízda!