Kdo byl papež Lev XIII., k němuž se volbou svého jména přihlásil papež současný? I to se můžete dočíst v románu Splín arcibiskupa Kohna. Lev XIII., Siouxy zvaný Pytel kostí, je ostatně na obálce knihy.
Někdejší děkan teologické fakulty v Olomouci Melchior Mlčoch, český vlastenec, velmi vzdělaný, pokrokový muž a biblista evropské úrovně, napsal do svého deníku: „Zemřel Lev XIII. Tím, že uznal i republikánskou vládu za Bohem danou, nezavděčil se všem, kteří jen monarchii uznávají za vládu Bohem danou. Otevřel vatikánské archivy, zase odpor. Měl heslo: Pravda spasí lid. Úmysl jeho sjednotiti východní církev rozkolnickou s katolickou západní se nezdařil. (…) Za nástupce Lva XIII. zajisté nebude zvolen kardinál stejného směru, jakým se ‚světlo z nebe‘ bralo, čímž by se jen utiskovaným, lidu a dělnictvu zavděčilo.“ Lev XIII. přijímal výzvy moderní světa. Jako vůbec první papež byl nafilmován, jak přichází od kočáru, kterým právě přijel: posadí se, někam mimo kameru odloží hůlku, sundá si brýle, podá je tajemníkovi a pravou rukou žehná divákům, kyne napříč časem… Touto reportáží začínají dějiny italské kinematografie.
Papež Lev XIII. podporoval dělnické odbory. Do Sixtinské kaple pozval americký cirkus Divoký západ Buffalo Billa. Bill vešel do Sixtinské kaple v doprovodu kovbojů, se stetsony a sombrery na hlavách a v šatech ze srnčí kůže, a indiánů z kmene Siouxů ve válečné výstroji a s čelenkami…
Lev XIII. psal modlitby a básně, zval k sobě spisovatele Julese Verna, jelikož byl náruživým čtenářem jeho knih. Jako vůbec první papež poskytl interview novinám, a to dokonce ženě a socialistce! Byla jí francouzská novinářka a agnostička Caroline Rémy, známá pod pseudonymem Séverine. Byl příznivcem vinného nápoje, který vynalezl francouzský lékárník Angelo Mariani. Šlo o víno z Bordeaux smíchané s extraktem z lístků peruánské koky. Svatý otec si nápoj zamiloval natolik, že dal souhlas, aby se jeho podobizna objevila na reklamních letácích a vinětách lékárníkova podniku. Reklama v Evropě i Americe tvrdila, že nápoj léčí melancholii a splín a navrací zdraví, energii a vitalitu. A vyvolává euforii. Z tohoto nápoje posléze vznikla Coca-Cola.
Lev XIII. si oblíbil Theodora Kohna, olomouckého arcibiskupa s židovskými kořeny. Papeže, mj. zakladatele Banco di Roma, zajímaly způsoby Kohnova vedení olomoucké diecéze, která z hlediska ekonomického jen vzkvétala. Rozmlouvali spolu ale třeba i o vodoléčbě faráře Sebastiana Kneippa. Papež Lev XIII., neúnavný inovátor, čtenář vědecko-fantastické literatury, obdivovatel Buffalo Billa, vášnivý kneippián, básník a první herec v dějinách italského filmu v mnohém předjímal dvacáté století, včetně vítězného tažení masové kultury.
Podle Malichiášova proroctví z 12. století měla nedávná smrt papeže Františka uzavřít naše dějiny. Nestalo se tak. A papežem se stal Lev XIV., který se hlásí k odkazu Lva XIII., jenž v encyklice Rerum novarum zaujal stanovisko katolické církve k tehdejší průmyslové revoluci a jejím sociálním důsledkům. Nový papež chce podle vlastního vyjádření reagovat na výzvy spojené s rozvojem umělé inteligence.
Nás mohou těšit časté kontakty nového papeže s Českem. I v tomto ohledu existuje souvislost s jeho jmenovcem a předchůdcem na papežském stolci.
Vlastně až v těchto dnech se naplnil sen olomouckého děkana Melchiora Mlčocha ze začátku dvacátého století o papeži, který bude pokračovat v díle Lva XIII.
Na závěr si dovolím nadsázku: Nedávná událost v Římě mi připadá jako pokračování mého románu Splín arcibiskupa Kohna.