Zlatá stuha a Nejkrásnější české knihy

Peřina_Skála_Tam uvnitř něco je

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví.

Argo má nominace v kategoriích:

Literární část – beletrie pro mládež
Tomáš Peřina, František Skála ml.: Tam uvnitř něco je!

Básničkové horory plné slovních hříček a nečekaných point doprovázené četnými ilustracemi Františka Skály. Takhle poťouchlou dětskou poezii jste dost možná ještě nečetli a zase dlouho číst nebudete, protože imaginace Tomáše Peřiny je hodně silná káva!

Faber_D_Příběh dvou světu

 

Překlad – beletrie pro mládež
Michel Faber: D aneb příběh dvou světů, z angličtiny přeložil Viktor Janiš

Co se stane, když ze světa zmizí písmeno D? Jeen by si myslel, že ztráta jenoho malého písmena nebue v kažoenním životě přestavovat takový rozíl. Jenže ono to ělá potíže, až je nakonec situace oopravy ocela zoufalá. D je Faberův první román pro teenagery.

Fischer a Baban_Rváčov 2

Komiks
Džian Baban, Richard Fischer: Rváčov 2

V příběhu se objeví nová skupina hrdinů z generace 90. let, ale jsou zde i hrdinové prvního dílu, už jako čerstvě dospělí. Migrén, Šídlo, Bob, vypravěč Béla, Marie i její podivná „teta“ Marta a její tajemství. Děj nás i tentokrát zavádí do několika časových vrstev.

Filip Zawada_Omylm jsem rozšápl černou kočku

 

Soutěž Nejkrásnější české knihy pořádá Památník národního písemnictví spolu s Ministerstvem kultury a uděluje ceny v sedmí hlavních kategoriích. Odborná porota letos prohlédla a zhodnotila tři stovky knih, které přihlásili do aktuálního 59. ročníku soutěže jak nakladatelé, tak někteří z tvůrců. Vítězové budou vyhlášeni 12. června 2024 na půdě Vysoké školy uměleckoprůmyslové.

Argo má nominaci v kategorii:

Krásná literatura.
Filip Zawada: Omylem jsem rozšlápl černou kočku

Za tuhle knihu by měl jít autor do pekla, tedy kdyby nějaké peklo existovalo a jemu by se chtělo někam jít – to by o románu asi napsal jeho hrdina. Humorná kniha, ve které malý chlapec ze sirotčince ironicky komentuje vlastní osud.

Všem nominovaným moc blahopřejeme a držíme jim palce!