Vydejte se divokým Kurdistánem a ztracenou Arménií tehdy a dnes

21-09-09_Kutilová_1101

Milk & Honey je název netuctového kulturně-společenského magazínu budějovické bohémy, který sídlí na stejně adrese jako komunitní organizace a kavárna Kabinet CB. Ta minulý týden propůjčila kavárnu devátému ročníku literárního festivalu Literatura žije! Vedle koncertů a literárních besed se tu 9. září konal opožděný křest dosud knižně nevydaných textů českého cestovatele Josefa Wünsche K pramenům Eufratu a Tigridu, kterou k vydání cestopisné edici Arga Itineraria v roce 2020. Knihu a jejího autora představila její editorka bohemistka Veronika Faktorová.

Středoškolský profesor Josef Wünsch neměl na rozdíl od svých slavnějších kolegů Livingstonea nebo Stanleyho za sebou početnou výpravu. Disponoval skromnými prostředky, cestoval většinou sám, během prázdnin (i když na cestu do Osmanské říše v letech 1881–1883 dostal od zaměstnavatele dvouleté volno), přesto se mu podařilo učinit pro Evropany řadu nových zeměpisných objevů: Objevil prameny Východní Tigridu, přesněji lokalizoval prameny Západního Eufratu a orograficky zmapoval do té doby málo známé kurdské provincie Dersim a Čabakčúr. Především však poskytl cenné svědectví o etnicky a kulturně pestrých oblastech – sdíleném v té době Turky, Kurdy a Armény – které jen o tři desetiletí později postihne katastrofa arménské genocidy.

Historii regionu, k němuž dějiny nebyly nikdy milosrdné, doplnila zprávou, podloženou osobní zkušeností, novinářka a spisovatelka Markéta Kutilová. Tragický osud Arménů v Náhorním Karabachu i situaci kurdských bojovníků a bojovnic proti i tzv. Islámskému státu v Sýrii dokumentuje ve svých reportážích i knihách a dokáže o nich věcně, a přitom poutavě vyprávět.

Obě dámy pokřtily nakonec Wünschovu knihu tradiční tzv. kachetinskou metodou vyráběným vínem a završily tak večer, který po dlouhé, kovidovým trápením způsobené, kulturní pauze, působil o to silnějším dojmem. Myslím, že nejen na mě, ale i zcela zaplněnou kavárnu Kabinet CB.