Vydali jsme komiks o Miladě Horákové ke smutnému výročí

Milada Horáková

27. 6. nás čeká smutné výročí. Bude to 70 let, co komunistická mašinerie hanebně popravila Miladu Horákovou, kterou považujeme za jednu z nejinspirativnějších ženských osobností naší historie v minulém století. Také proto jsme připravili komiks o jejím životě.

Milada Horáková je ikona. Všichni víme o tom, že ji komunisté popravili jako jedinou ženu v zinscenovaných procesech. Ale co dnes skutečně víme o jejím životě? Náš komiks vám přiblíží, jak výjimečnou ženou Milada Horáková byla a kolik zajímavých věcí za svého života vykonala.

Text připravil zkušený komiksový scenárista Zdeněk Ležák a kresbu zajistila stoupající hvězda českého komiksu Štěpánka Jislová. Právě té jsme se zeptali, jak se jí na celém albu pracovalo:

Největší výzva při kreslení Milady byl jednoznačně čas. S cílem odprezentovat komiks na Světu knihy jsme před sebou měli čtyři měsíce práce, v průběhu kterých se ještě dopisoval scénář. I proto se kresebně nepouštím do velkých experimentů – kreslit podle reality zabírá méně času než vymýšlet úplně novou stylizaci. I tak si myslím, že by Miladě divoký vizuál moc nesedl. Největší rozsah tak nakonec mají barvy, paleta se střídá podle nálady a snad se mi tak povedlo od sebe jednotlivé životní etapy oddělit.

K práci jsem si pouštěla archivní záběry z procesů. Působily svojí vyhroceností skoro parodicky – teď se s podobnou rétorikou člověk setká tak akorát u facebookových trollů. Často jsem se zasekla ve chvílích, kdy na mě při hledání historických pramenů vyskočily historické zajímavosti, které jsem prostě musela prozkoumat víc. Ať už to byl život Františky Plamínkové, nebo státem přikázaný celibát pro učitelky angličtiny.

Historických zajímavostí je komiks plný, takže se máte skutečně na co těšit. Milada Horáková je kniha, která, jak doufáme, zaujme široké spektrum čtenářů od mladších až po dospělé. A vřele doporučujeme také do školních knihoven!