Vychází dystopie, jejíž čas se pomalu blíží…

podoben1

Koncem května jsme v edici Fantastika vydali jednu z nejvěhlasnějších světových dystopií z pera afroamerické spisovatelky Octavie E. Butlerové, které se v současnosti dostává významných poct z nejrůznějších stran americké společnosti, přestože od její smrti letos uplynulo už patnáct let…

Zdá se, že dystopický subžánr překonal vlnu young adult pohledů do temné budoucnosti, aniž by cokoli ztratil ze své čtenářské atraktivity. Argo se na tomto trendu dříve podílelo především románovou sérií Dárce, Hledání modré a Posel v temném lese spisovatelky Lois Lowryové, celosvětově však vyšly doslova stovky úspěšných i méně úspěšných young adult dystopií, z nichž některé dosáhly i na nejvyšší žebříčky bestsellerů, aby tuto mohutnou vlnu dále živily díky četným filmovým a seriálovým adaptacím.

Dnes už se young adult produkce ubírá odlišným směrem, z žebříčků bestsellerů však dystopie nezmizely. A zatímco nestárnoucí Příběh služebnice Margaret Atwoodové těží při své aktuální popularitě především ze seriálové adaptace, neméně úspěšné Podobenství o rozsévači uznávané afroamerické spisovatelky Octavie E. Butlerové (1947–2006) si kupodivu vystačí i bez podobně silné mediální podpory a poutá pozornost spíše sílící aktuálností, kterou podtrhuje blížící se rok 2024, tedy datum, kdy děj románu začíná. Aby se prodejně takto dařilo knize staré bezmála třicet let i bez mediální podpory ve formě filmu, seriálu či počítačové hry je náznak toho, že Podobenství už lze bezpečně počítat mezi literární klasiku.

Butlerová popsala budoucí civilizaci rozvrácenou drogami, nemocemi, válkou a trvalým nedostatkem vody už v roce 1993 a dnes je kniha po právu považována za jednu z nejmrazivějších dystopií, což jen podtrhuje politicko-společenský vývoj a prohlubující se rozdělení společnosti. O pět let později autorka navázala na příběh mladé Lauren Olaminy románem Podobenství o hřivnách, za který obdržela jedno z nejváženějších žánrových ocenění – Nebulu, plány na další možná pokračování však přerušila její nečekaná a brzká smrt. Dvoudílná série Setba Země je významným literárním dílem, jímž nakladatelství Argo splácí v rámci edice Fantastika jeden z dluhů vůči americké literatuře dvacátého století a my doufáme, že se nám díky zájmu čtenářů podaří vydat kompletní dílo Octavie E. Butlerové.