Vrchol vulkánu – to nejlepší ze skvělého Harlana Ellisona

Harlan Ellison, jméno amerického autora vědecko-fantastických povídek, scenáristy, kritika a esejisty, vzbuzovalo vždy nejen obdiv a respekt, ale rovněž nemalé obavy. Těžko byste totiž hledali někoho ostřejšího a neohroženějšího v prosazování autorských práv. Někoho s hbitějším jazykem pro vymýšlení invektiv, jimiž nešetřil pro ty, kdo se mu z jakéhokoli důvodů znelíbili. Příběhy o tom, co udělal, aby si vždy rezolutně prosadil svou, jsou dnes už legendární. Není od věci zmínit, že jak si svou inteligencí a osobním kouzlem dokázal získat mnoho přátel (o ženách ani nemluvě), stejnou měrou svou inteligencí a neohrožeností získával množství nepřátel.

Připočtěte si k tomu talent, jenž dokonce i jeho přítele Isaaca Asimova, proslulého svou otevřenou hrdostí na svůj literární um, dokázal přimět k přiznání, že Harlan Ellison je nejen jedním z nejlepších spisovatelů na světě, ale dokonce že se ve svém řemesle vyzná mnohem lépe než on! A podobně se o něm vyjadřovali například Ursula K. Le Guinová, Stephen King, Neil Gaiman… či náš polský soused Andrzej Sapkowski. Těžko tak pochopit, proč mu z jeho bohatého díla v českém překladu až donedávna vyšla jen hrstka povídek. Tedy pokud nevíte, že se tenhle břitký chlapík staral o práva na své dílo sám a komunikoval pouze klasickou poštou (jistě, dostali jste tak strojopisem psaný dopis na kvalitním papíru s osobní zlatě tištěnou hlavičkou a k tomu i kupu reklamních letáků, ale i tak to veškeré jednání dosti stěžovalo).

To se ovšem po autorově nedávné smrti přímo dramaticky změnilo. Dnes se už práva na Ellisona klasicky sjednává e-mailem s jeho agentem a můžeme se tak těšit na to, že rychle doženeme vše, co se v tomto ohledu zameškalo. Argo hned na začátek sáhlo pro to nejlepší – obsáhlou sbírku všech Ellisonových oceněných povídek. A že jich bylo!

Ve sbírce Vrchol vulkánu: Oceněné povídky Harlana Ellisona jich najdete rovnou třiadvacet napříč fantastickým žánrem až k detektivce. Překladu se ujal výběr zkušených žánrových překladatelů – trio Viktor Janiš, Jakub Němeček a Richard Podaný doplňuje v jedné znovu vydané povídce Robert Tschorn. Spolupráci se všemi jsme si už v edici Fantastika k naší naprosté spokojenosti vyzkoušeli. I tentokrát se své úlohy ujali s profesionálním přehledem.

Můžete se tak těšit na knihu, která je v našich očích nejen v rámci fantastiky nepřehlédnutelnou událostí. Vrchol vulkánu: Oceněné povídky Harlana Ellisona představují autora jako jednoho z nejoriginálnějších a nejtalentovanějších povídkářů dvacátého století. Kniha vyjde na podzim.

Ellison