Velký knižní čtvrtek se blíží

vkc_citanka_

 

19. října najdete na pultech knihkupectví čtyři tituly našeho nakladatelství, které jsme připravili pro podzimní Velký knižní čtvrtek.
Salvioni_Dareba

Beatrice Salvioni
Dareba
Přeložila Alice Flemrová

Říkali jí Dareba a nikomu se nelíbila. Vyslovit její jméno nosilo smůlu. Byla to čarodějnice, jedna z těch, co na člověka přivolají dech smrti. Měla v sobě ďábla a já jsem s ní nesměla mluvit.
Příběh o přátelství vzorné Francesky Stradové a vzdorné Maddaleny Merliniové řečené Dareba se odehrává za fašismu, v letech 1935 a 1936, na pozadí italského vpádu do Etiopie a hospodářské blokády, kterou Společnost národů na Itálii v důsledku toho uvalila. Autorka se ale více než na historické události soustředila na sugestivní vykreslení tíživé atmosféry severoitalského maloměsta ovládaného ideologií a hlavně prázdnou šovinistickou rétorikou fašistické strany, která Italy (de)formovala už od narození, zejména prostřednictvím vzdělávacích institucí a často za posvěcení spolupracující katolické církve. Dvanáctiletá Franceska prochází iniciací v době extrémního machismu, kdy slovo ženy nemělo proti slovu řádného fašisty žádnou váhu, v době pokřivených hodnot, kolektivního strachu, rezignace či lži. Konvencemi nespoutaná Dareba jí může být vzorem, ale odvahu se ozvat a vzepřít se bezpráví v sobě musí najít sama.

Obamová_Světlo v nás

Michelle Obamová
Světlo v nás
Jak si poradit v nejisté době
Přeložila Michala Marková

Velké životní výzvy možná nemají prostá řešení a neexistují na ně jednoznačné odpovědi, ale Michelle Obamová věří, že každý z nás může nalézt a využívat sadu nástrojů, které mu pomohou lépe se vyrovnávat se změnami a zachovat si v dnešní překotné době stabilitu. V knize Světlo v nás navazuje se čtenáři otevřený a upřímný dialog a zabývá se otázkami, s nimiž zápolí mnozí z nás: Jak budovat trvalé a upřímné vztahy? Jak najít sílu a pospolitost i přes rozdílné názory? Jak se vypořádat s pochybnostmi o sobě samých či s pocity bezmoci? Co dělat, když už je toho na nás moc?
Michelle Obamová nabízí čtenářům nové příběhy a trefné postřehy na téma změn, výzev a moci, včetně svého přesvědčení, že když se rozsvítíme pro ostatní, osvětlíme tím bohatství a potenciál okolního světa, odhalíme hlubší pravdy a nové cesty vpřed. Vychází ze svých zkušeností matky, dcery, manželky, přítelkyně a první dámy a prozrazuje, jaké návyky a principy si vypracovala, aby se úspěšně přizpůsobila změnám a překonala rozmanité překážky – dělí se s námi o získanou moudrost, jež jí pomáhá dál psát „její příběh“. Popisuje ty nejužitečnější zásady, mezi něž patří například umění „začínat vlídně“ a „mířit výš“ nebo schopnost vytvořit si z důvěryhodných přátel a moudrých lidí vlastní společenství u „kuchyňského stolu“. Se svým typickým humorem, otevřeností a porozuměním se také zabývá rasovými, genderovými a dalšími společenskými otázkami, aby čtenářům pomohla překonat obavy, čerpat sílu ze své komunity a nebát se žít.
„Když rozpoznáme vlastní světlo, dokážeme ho použít,“ říká Michelle Obamová. Světlo v nás je inspirativní kombinací silných příběhů a užitečných rad. Může být námětem podnětných rozhovorů, vede čtenáře k zamyšlení nad vlastním životem, učí je hledat zdroje osobní pohody a pomáhá navázat smysluplné vztahy v rozbouřeném světě.

 

Goldová_Poslední medvěd

Hannah Goldová
Poslední medvěd
Přeložila Anežka Dudková
Ilustroval Levi Pinfold

Představte si, že se skamarádíte s ledním medvědem. Zdá se vám to nemožné? Tak si přečtěte Posledního medvěda.
Na Medvědím ostrově v souostroví Špicberky už dnes kvůli měnícímu se klimatu žádný lední medvěd nežije. To aspoň tvrdí malé April její ovdovělý tatínek, klimatolog, kterého výzkum i s dcerou zavede na odlehlou vědeckou stanici daleko za polárním kruhem. Jenže April tam jednoho ledního medvěda přece jen zahlédne. Je vyhublý, zraněný a jeho medvědí rodina zůstala na jiném ostrově. Holčička se rozhodne, že medvědovi pomůže. Začíná tak největší dobrodružství a nejnebezpečnější výprava jejího života… Dojemný příběh ukazuje, že každý bez ohledu na věk a sílu může vykonat velké činy a přispět k záchraně života na naší planetě.
Kniha byla přeložena do 24 jazyků. Získala Blue Peter Book Award a Waterstones Children’s Book Prize. Dostala se také do užší nominace na dětskou knihu roku v soutěži o British Book Awards a o Indie Book Awards. Ilustrátor Levi Pinfold je držitelem prestižní Kate Greenaway Medal.

Chadima_Poslední kacíř

Martin Chadima
Poslední kacíř

Jak by vypadalo Jméno růže, kdyby se odehrávalo ve středověké Praze?
Vstupte do husitské Prahy v letech 1419–1420. Ondřej z Ježova, novic vyhnaný z kláštera, a jeho ctihodný přítel Petr z Pelhřimova se vydávají na dobrodružnou výpravu za tajemstvím, jehož kořeny sahají hluboko do minulosti vyhlazených francouzských kacířů. Jejich putování středověkou Prahou je provázeno filozofickými disputacemi, ale také zákeřnými nepřáteli a tajemnými vraždami, které jsou součástí apokalyptického běsnění. Tato epická cesta je prostoupena barvitou spletí středověkých znaků, významů a symbolů, které čtenáře provázejí až k překvapivému vyústění.
Poslední kacíř je strhující historický román, který vás vtáhne do temného a záhadného světa středověku. Společně s Ondřejem a Petrem se ocitnete uprostřed epického boje mezi vírou a poznáním, plného nebezpečí a vzrušení. Tento fascinující příběh odkrývá zákulisí staré Prahy, kde se proplétají osudy hrdinů s temnými silami a střetávají se prastará tajemství s budoucím osudem. Připravte se na neuvěřitelně dobrodružnou jízdu středověkou Prahou.