Vánoční nadílka dětských knih

Dětské knihy

 

Vánoce se blíží a možná přemýšlíte, jaký dárek dáte svým nedospělým potomkům. Pokud vaše dcera či syn nepatří mezi zaryté nečtenáře, pak s vhodně vybraným knižním dárkem určitě neprohloupíte. Abyste sáhli po té pravé knížce, připravila jsem pro vás přehled našich letošních nejzajímavějších titulů pro děti a mládež.

Valentová_Meteorit z Mušlovky

 

Veronika Valentová – Meteorit z Mušlovky

Napínavá cesta za tajemstvím meteoritu a za smyslem přátelství nejen pro čtenáře populární Prašiny.

Tušíte, kde se v Praze nachází lom Mušlovka? Právě tam totiž pátrá trojice kamarádů po zkamenělinách. Místo toho ale najdou něco jiného: zvláštní černý kámen ve tvaru polovičního vejce, který přiletěl ze vzdáleného koutu vesmíru. Od té chvíle se kamarádi nestačí divit: každý, kdo meteorit nosí u sebe, má náhle neuvěřitelné štěstí. Zároveň ale ztrácí fyzickou sílu, je podrážděný a podezíravý. Když se k partě přidá Dan, pomůže jim odhalit další nečekané skutečnosti. Brzy se také ukáže, že o kámen má zájem ještě někdo… někdo velmi vlivný…

Od 10 let

Rundellová_Báječně nerozumné dobrodružství

 

Katherine Rundellová – Báječně nerozumné dobrodružství

Od autorky bestselleru Dobrodruh a držitelky Costa Children’s Book Award a Waterstones Children’s Book Prize.

Vitina dědečka připravil proradný realitní makléř o všechno, co měl rád, především o romantické rodinné sídlo zvané „hudsonský hrad“. Vita je rozhodnutá křivdu napravit. Ukuje plán, jak „hrad“ získat zpět. Spojí se s jednou šikovnou malou kapsářkou a dvěma chlapci od cirkusu a vrhne se do náramně nerozumného dobrodružství. Vždyť nepřítel, který stojí proti čtveřici dětí, je nesmírně mocný a neštítí se ničeho. Navíc New York dvacátých let minulého století skrývá nejedno tajemství…

Od 9 let

Walliams_Operace Banány

 

David Walliams – Operace Banány

Připravte se na napínavý, akční, bondovsky laděný příběh, v němž není nouze ani o humor. Napsal ho jeden z nejprodávanějších autorů dětských knih na světě.

Londýn 1940. Jedenáctiletý Erik tráví každou volnou chvíli v londýnské zoo. Je to jediné místo, kde se cítí šťastný. Vždyť tu má svou nejlepší kamarádku, gorilu Gertrudu. Jenže letecká bitva o Británii právě vrcholí a každodenní bombardování Londýna ohrožuje lidi i zvířata. Smrtelné nebezpečí hrozí taky Gertrudě. Erik se ji proto rozhodne zachránit. Naštěstí má skvělého pomocníka – strýčka Sida, který v zoo pracuje jako chovatel. A ten ví o jednom místě na mořském pobřeží, kde by se všichni tři mohli ukrýt. Jenže ani tady nejsou v bezpečí, ba co víc… odhalí děsivý, supertajný plán nacistů!

Od 10 let

Barnhillová_Zlobryně a sirotci

 

Kelly Barnhillová – Zlobryně a sirotci

Od autorky bestselleru Dívka, která upíjela měsíc a držitelky Ceny Johna Newberyho,

V prosperujícím městečku plném stromů vypukne požár, při němž shoří knihovna, centrum moudrosti a pospolitosti. Od té doby to jde z kopce – lidé chudnou, město chátrá, stromy chřadnou. Věčně usměvavý starosta slibuje, že všem pomůže. Opak je ale pravdou, jen hromadí majetek a rozeštvává lidi. A ti jsou jako slepí. Pouze vzdělané a chytré děti z místního sirotčince starostovu omamnému kouzlu nepodléhají. Když jeden ze sirotků zmizí, starostovy pletichy způsobí, že oči všech se upřou na zlobryni žijící na okraji města. Prý ho unesla. Zlobryně je ale hodná a štědrá, to jen předsudky můžou za její špatnou pověst. Podaří se dětem odhalit pravého viníka úpadku celého společenství? Zjistí, kdo se ve skutečnosti skrývá ve starostově kůži? Dokážou zvítězit nad zlobou a nenávistí?

Od 12 let

Mikulka_o zvířátkách

 

Alois Mikulka – O zvířátkách a divných věcech

Sedmnáct rozpustilých pohádek sepsal a vlastními ilustracemi opatřil přední český výtvarník a spisovatel Alois Mikulka.

Připravte se na pořádnou dávku legrace. Z jedné pohádky na vás zařve ukrutánský lev Fridolín, který propadl lákavé chuti sladkých makovců. Z jiné na vás smutně vykoukne strašlivý drak Marmelajda, ulepený od marmelád, který se beznadějně zakoukal do hezounké princezničky Palačinkové Pepinky. V jiné se zase s pány doktory vypravíte s kompasem a baterkou do obrovitého, bolavého břicha ukňourané velryby. A to zdaleka není všechno.

Od 5 let

Haig_Kluk jménem Vánoce

 

Matt Haig – Kluk jménem Vánoce

Mimořádně úspěšná kniha byla přeložena do téměř 30 jazyků a dočkala se i filmové adaptace.

Všichni znáte Santa Clause. Ve Francii se mu říká Père Noël, v Německu Weihnachtsmann a někdo mu možná říká Ten tlustý podivín, co mluví se soby a nosí mi dárky. Určitě se vám vybaví bělovlasý vousatý chlapík v červeném kabátku a s červenou čepicí lemovanou bílou kožešinou. Ale napadlo vás někdy, že tenhle stařík byl kdysi docela obyčejný malý kluk? A že prožil jedno náramné dobrodružství, v němž roli sehráli elfové i skřítci?

Od 9 let

VILE_sibirske.haiku_EP

 

Jurga Vilė a Lina Itagaki – Sibiřské haiku

Jurga Vilė vylíčila v grafickém románu skutečný osud svého otce. Spolu s ilustrátorkou Linou Itagaki tak odkrývá temné období v dějinách pobaltských zemích – deportace jejich obyvatel za sovětské nadvlády.

Jednoho brzkého červnového rána roku 1941 vyvlečou neurvalí vojáci Rudé armády malého litevského chlapce Algiska, jeho rodiče a sestru z postelí a nařídí jim, aby se do deseti minut sbalili na cestu. Rodina nedobrovolně, v přeplněném vlaku odjíždí na Sibiř. Proč museli do vyhnanství? Čím se provinili? Kde ta Sibiř vůbec je? Algiskovi víří v hlavě spousta otázek. V dalekém drsném kraji rodina přežívá díky zmrzlým bramborám, polévce osolené vlastními slzami a písničkám, které je hřejí u srdce. Tam se také zrodí pěvecký sbor Jablíčka, zpěv dává vyhnancům křídla…

Od 10 let

Walliams_Nejhorší rodiče na světě

 

David Walliams – Nejhorší rodiče na světě

Od autora Babičky drsňačky i dalších nesmírně populárních knih, kterých se po celém světě prodalo přes 50 milionů v 55 jazycích.

Víte, co je ještě horší než nejhorší dítě na světě a co předčí i toho nejhoršího učitele v celém vesmíru? Obávám se, že musíte skousnout smutnou pravdu: Je to nejhorší rodič. V této knížce najdete deset příběhů o té vůbec nejhorší rodičovské sebrance. Zábava zaručena.

Od 8 let