Uplynulo čtvrt století od smrti Michaela Endeho 

Nekonečný příběh. To je to první, co se asi člověku vybaví, když se řekne Michael Ende. Ale těch skvělých knih, jež německý spisovatel pro děti napsal, je daleko, daleko víc. My jsme si vzpomněli na jednu polozapomenutou. A tak jsme prakticky k 25. výročí úmrtí autora vydali Satanarcheolegenialkohrozný punč přání, který česky vyšel naposledy v roce 1993.

Asi těžko zjistíme, jaký náklad tehdy kniha v dávno zaniklém vydavatelství Arcadia měla. Ale musel být poměrně velký, protože Punč přání – i když nepatří k nejznámějším autorovým knihám – zná kde kdo. Často si čtenář ani neuvědomuje – po těch letech se není čemu divit – že knihu napsal Michael Ende, ale v obecném povědomí je.

„Jó, byl tam nějakej línej kocour a s ním havran a museli do půlnoci zabránit dvěma čarodějům, aby uvařili ten punč!“ Tohle tak nějak utkví. Detaily se časem stírají, třeba že kocour se jmenuje Mauricius a havran Kuba a že se oba zodpovídají velké zvířecí radě a že mají za úkol čaroděje hlídat. Někdo si vzpomene i na pana Larvu, což je vyslanec pekel, který vysvětlí oběma čarodějům (synovci s tetou), že pokud do půlnoci nedostojí svým závazkům, budou oba zabaveni.

Knize již v 90. letech hodně pomohl skvělý překlad Radovana Charváta. A protože každý dobrý překladatel se rád a s nostalgií pošťourá ve své takřka 30 let staré práci, když má tu možnost, dočkal se letos důkladné revize. Redakci provedla další výtečná překladatelka Michaela Škultéty a Pavel Růt zase dělal, co mohl, aby knížka vypadala o poznání lépe než předchozí verze.

A tak ho tu máte. Komorní příběh jednoho večera, ve kterém jde o osud celého světa. Samozřejmě. Jinak by to přece ani nemělo cenu číst. Natož psát. Tak si to užijte a vzpomeňte na skvělého spisovatele, který odešel právě před čtvrt stoletím, 28. srpna 1995.